Százezrekkel csökkenhet a budapesti lakosok száma<br/>

Vágólapra másolva!
Elkészült Budapest fejlesztési terve. A dokumentum sokak szerint nem a tényleges problémákkal foglalkozik, nem sok szerepet szán a külső kerületeknek és az agglomerációs kapcsolatoknak, holott az elkövetkező tíz évben nő a kivándorlás a fővárosból. Budapest lakossága 1,7 millióra esik vissza.
Vágólapra másolva!

Még meg sem száradt a festék a főváros fejlesztési tervének papírjain, a kerületek és az agglomeráció önkormányzatai máris aggályaikat fogalmazták meg vele kapcsolatban. A külső kerületek önkormányzati szövetségének elnöke, Tóth Mihály szerint a koncepció túlságosan a belvárosra összpontosít, s alig foglalkozik a peremvárossal, illetve az agglomerációval. Márpedig a közeljövőben felértékelődik a külső kerületek és az agglomerációs települések értéke.

Egy szakértői tanulmány szerint 2010-ig 1,7 millióra apad Budapest lakossága. A csökkenést nem népességfogyás, hanem kivándorlás okozza. Már ma is jelentős az agglomerációba költözés. Tóth Mihály szerint a fejlesztési koncepciónak számolnia kell ezzel a jelenséggel. Ha Budapest vezetése nem akarja, hogy tovább nőjön az autóforgalom a belvárosban, már az M0-s körgyűrűtől lehetővé kell tenni a gyors és kényelmes tömegközlekedést, különben az agglomerációs autósok sosem szállnak át a BKV-ra.

A fejlesztési tervet tegnap egy tanácskozáson mutatták be, ahol a fővárosi önkormányzaton és Demszky Gábor főpolgármesteren kívül jelen voltak a Pest megyei települések polgármesterei, valamint Pest megye önkormányzatának elnöke s a Közép-magyarországi Fejlesztési Tanács képviselője is. Perger Éva, a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanács korábbi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a tanácskozáson elhangzottak nem új keletű felfedezések, csak most mindenki úgy tesz, mintha nem emlékezne rá.

Demszky Gábor főpolgármester elismerte, nyolc éve valóban sorra gyártja a fejlesztési terveket a fővárosi önkormányzat, nem sok eredménnyel. Ennek oka, hogy pénzügyileg megalapozatlanok a tervek, mert nem feladatarányosak az önkormányzatok pénzforrásai. A főpolgármester elmondta, két hét múlva megkapják a kerületek a dokumentumot, s később pedig tanácskozni hívják a Magyar Tudományos Akadémiát a fővárosi fejlesztési terv és a kormány Széchenyi tervének összefüggéseiről.

Szentendre polgármestere, Miakich Gábor azt kifogásolta, hogy senki nem foglalkozik a kétszáz Pest megyei település sorsával. A megoldás az lehet, ha a térség önkormányzatai a fővárossal közösen dolgozzák ki a fejlesztési terveket. T. Mészáros András, a Pest megyei önkormányzat elnöke is egyetért ezzel. Szerinte Budapest problémái nem érnek véget a város határán. A szentendrei vízkészlet ügyét nem lehet Budapesten megoldani, ha viszont nem keresnek rá megoldást, akkor a fővárosi lakosok jutnak rossz minőségű ivóvízhez. T. Mészáros András ugyanakkor biztatónak látja, hogy a tegnapi tanácskozással tíz év után végre elkezdődött valami.

(Magyar Hirlap)