Árvíz utáni helyreállításra 5,6 milliárd<br/>

Vágólapra másolva!
A vízügyi tárca szerint a Tisza áradása miatt megrongálódott töltések helyreállítására és fejlesztési feladatokra még ebben az évben 5,6 milliárd forintot kellene költeni - elsősorban a Tisza és egyes mellékfolyói védműveire -, áll a Magyar Hírlap birtokába került kormány-előterjesztésben.
Vágólapra másolva!

Olyan intézkedésekre van szükség, hogy a következő árhullám során a Tisza-völgy védművei legalább a mostani védekezést megelőző állapotba legyenek - áll abban az összefoglaló jelentésben, amelyet a vízügyi tárca (KHVM) a most levonult, minden idők legmagasabb tiszai árhullámának tapasztalatairól készített.

Mint Hajós Béla helyettes államtitkártól a lap megtudta, az árvíz levonulása után mindenütt azonnal megkezdték a megrongálódott gátak, műtárgyak helyreállítását. Az első számítások szerint a hosszú ideig tartó nagy terhelés miatt veszélyesen meggyengült védvonalak kijavítása 6,02 milliárd, az elhasznált és megrongálódott anyagok, eszközök (homokzsákok, fáklyák, fóliák, szádpallók stb.) pótlása 620 millió forintot igényel.

Az elmúlt hetek védekezési tapasztalatai alapján a vízügyi szakértők úgy vélik: a következő árvíz biztonságos fogadásához még ebben az évben 5,6 milliárd forintot kellene költeni. A pénzt mindenekelőtt hét helyen tervezik felhasználni. Elsősorban a Tisza középső, legnagyobb veszélyeket hozó Tiszasüly-Kőtelek közötti szakaszán megrongálódott 16 697 méter hosszú töltés helyreállítására költenének nagyobb összeget. Támfallal, töltéssel védenék meg a Bodrog jobb parti, gáttal nem védett településeit - Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Szegi, Olaszliszka, Vámosújfalu, Sárazsadány, Bodrogolaszi, Sárospatak egyes körzeteit. Befejezik a Kettős-Körös jobb parti töltéseinek megerősítését, és fejlesztenék a Szamos torkolati szakasza árvízvédelmi rendszerét. Szintén megerősítenék a Tiszába torkolló patakok - a Laskó, a Rima, a Csincse, az Eger – torkolati szakaszát. Sor kerülne a Hortobágy-Berettyó mentén egyes pontokon a töltés magasítására, erősítésére, valamint a Hortobágy-Berettyó szabályozását biztosító ágotai elzárás megépítésére.

Az azonnali beavatkozások mellett a vízügyi szakemberek megkezdték az áprilisi árvíz tapasztalatai alapján a hosszú távú fejlesztési programok pontosítását. Elsősorban azt vizsgálják, hogyan lehet a töltések magasítása nélkül a víz jelenleginél gyorsabb lefolyását biztosítani. Mindenekelőtt a víz feltorlódását eredményező, mederszűkületeket, kanyarokat, egyes helyeken a nyári gátakat kívánják eltüntetni.

Hajós Béla a lapnak megerősítette: a KHVM az árvízvédelmi rendszer fejlesztésének meggyorsítását szeretné elérni. Készülő előterjesztésükben azt javasolják, hogy a jelenlegi 6 milliárdos fejlesztési forrás helyett jövőre erre a célra már 12-15 milliárd forint álljon rendelkezésre.

Szilágyi A. János

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000.05.11.)