A Fidesz szerint csak kisebb létszámú Országgyűlés esetén képviseltethetik magukat a parlamentben a

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés választási reformot előkészítő eseti bizottságának keddi ülésén a Fidesz olyan új, a kisebbségek teljes jogú képviseletét biztosító javaslatot terjesztett elő, amelyet az MSZP és az SZDSZ is tárgyalási alapnak tud tekinteni. Az előterjesztés szerint a Fidesz csak akkor tartja megvalósíthatónak a kisebbségek parlamenti képviseletére vonatkozó indítványát, ha a pártok meg tudnak állapodni az Országgyűlés létszámának csökkentéséről.
Vágólapra másolva!

A vezető kormánypárt előterjesztése szerint a kisebbségi önkormányzatok egyenként országos listát állíthatnának, és a szavazóknak választaniuk kellene, hogy egy párt területi listájára vagy a kisebbségi listára voksolnak. Az MSZP ez utóbbi kitétellel szemben a háromszavazatos megoldás híve, azonban a szocialisták készek tárgyalni a kérdésről.

Az FKGP és a MIÉP jelezte: vagy kétkamarás parlamentben adna helyet a kisebbségek képviselőinek, vagy legfeljebb szavazati jog nélkül juttatná őket mandátumhoz. Pokol Béla, a testület kisgazda elnöke amiatt tartja aggályosnak a kisebbségek teljes jogú képviseletét, mert - mint mondta - néhány fős kormánytöbbség esetén túl sok múlhatna a kisebbségi honatyák szavazatain.

A Fidesz az országos listákról az első jelöltet juttatná kedvezményes - ötezres - szavazatszámmal mandátumhoz, de a listákról további jelöltek is parlamenti helyet kaphatnának.

Az egyes kisebbségi önkormányzatok annyi további mandátumot szerezhetnének, ahányszor az egyes pártok országos listán nyerhető mandátumaikhoz szükséges szavazatszámot elérték.

Az előterjesztés szerint a Fidesz csak akkor tartja megvalósíthatónak a kisebbségek parlamenti képviseletére vonatkozó indítványát, ha a pártok meg tudnak állapodni az Országgyűlés létszámának csökkentéséről.

Az ülésen szó esett arról az SZDSZ-es javaslatról, amely 250-280 főre csökkentené a törvényhozás létszámát, fenntartaná a kétszavazatos rendszert, de a megyei listákat regionális vagy országos listával cserélné fel és megszüntetné a kompenzációs listát. A kisgazdák és a MIÉP véleményével ellentétben az SZDSZ és az MSZP úgy értékelte, hogy ez a megoldás kedvez a kis pártoknak, mivel arányos rendszert hoz létre.

A tanácskozáson a Fidesz, az FKGP és az SZDSZ is nyilvánvalóvá tette: nem támogatja a szocialisták javaslatát a nők és a férfiak közötti esélykülönbségek mérséklésére az országgyűlési választásokon. Ez 20 százalékban határozná meg a jelöltlistán szereplő nők arányát. Az elutasító érvek között szerepelt, hogy az MSZP-s megoldás nem hozna lényeges áttörést a jelenlegi helyzethez képest, viszont elfogadhatatlan adminisztratív kötöttségekkel járna.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000.03.08.)