Megkezdődött a Budapesti Fegyház és Börtön egykori gazdasági igazgatójának a pere<br/>

Vágólapra másolva!
A bíróság pótnyomozást rendelt el a tényállás teljes felderítése érdekében a Döcher-ügy miatt ismertté vált Kövér György, a Budapesti Fegyház és Börtön korábbi gazdasági igazgatójának ügyében. Kövér a vád szerint szabálytalanul, a hivatalos eljárást kikerülve hozzájárult ahhoz, hogy a zsarolás és önbíráskodás miatt elítélt Döcher börtönbüntetése megkezdése után nem sokkal saját presszójába kijárhasson dolgozni.
Vágólapra másolva!

Kövér György alezredest, a Budapesti Fegyház és Börtön egykori gazdasági igazgatóját kedden két ügyben is vádolták a Fővárosi Bíróságon. A vád első pontja egy magánéleti feljelentéssel volt kapcsolatos, a második pedig a Döcher-üggyel. A szokatlan eljárásról Kövér ügyvédje az [*****]-nak elmondta: még soha nem találkozott olyan esettel, ahol magánélettel és, munkakörrel kapcsolatos vádakat egy tárgyalás keretében tárgyaltak volna.

A keddi tárgyaláson Kövér György, a Budapesti Fegyház és Börtön korábbi gazdasági igazgatója ellen az első vádpont alapja egy feljelentés volt, melyet Deák Attila tett. Deák azt állítja, hogy Kövér 1998 január végén két emberrel megverette őt. Sérüléseiről orvosi látlelete van, eszerint elsősorban a fején sérült meg, sérülései nyolc napon belül gyógyultak.
Kövér Györgynek állítólag már 1998 előtt viszonya volt Deák feleségével. Deák válása jelenleg folyamatban van. Deák azt állította, hogy Kövér többször is megfenyegette. Deák az állítása szerinti verés után egy évvel, 1999 februárjában tett feljelentést.
Kövér Györgyöt és Deák Attilát szembesítették a bíróságon; Kövér tagadta a vádat, Deák pedig kitartott állítása mellett. A bíróság tanúk meghallgatását, és további vizsgálatot rendelt el.

Kövért a Döcher-üggyel kapcsolatban azzal vádolják, hogy közreműködött abban, hogy Döchert a hivatalos eljárás megkerülésével kiengedték dolgozni, mégozzá egy olyan prsszóba, ahol maga is társtulajdonos volt. Döcher Györgyöt lopás, csalás, önbíráskodás, súlyos fenyegetés, zsarolás, aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés, személyi szabadság megsértése, illetve robbanószerrel, lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés miatt ötéves börtönbüntetésre ítélték. Büntetése megkezdése után röviddel raktári segédmunkásként dolgozhatott egy XV. kerületi presszóban. Ott ölte meg géppisztollyal őt és bolgár állampolgárságú társát 1999. február 2-án egy máig ismeretlen férfi.

Azoknak az elítélteknek, akik nappal egy külső munkahelyen szeretnének dolgozni, egy bizottság elé kell állniuk. A börtön különböző területeinek vezetői, - a bizottság tagjai - döntik el, hogy az elítélt kap-e engedélyt arra, hogy külső területen dolgozzon. Döcher esetében a bizottságot nem hívták össze. Az ügyészség szerint Kövér György alezredes, a Budapesti Fegyház és Börtön egykori gazdasági igazgatója, parancsnokhelyettese arra utasította egyik beosztottját, hogy a börtönben fogva tartott Döchert a lehető leghamarabb engedje külső munkahelyre. Ennek engedélyezése azonban szabálytalan körülmények között történt: Kövér György akkori gazdasági igazgató elmulasztotta megvizsgálni a Döcher Györgyöt foglalkoztató Fruzsina Bt. cégadatait. Ha ez megtörténik, akkor kiderült volna, hogy a bt. kültagja a Whitpower Kft., melynek fele részben maga Döcher volt a tulajdonosa.

Kövér György a keddi tárgyaláson tagadta bűnösségét. Elmondta, hogy azért sürgette beosztottjánál a Döcher külső munkavégzésével kapcsolatos eljárást, mert tőle is állandóan kérdezgette a bv. intézet parancsnoka: mikor mehet már ki dolgozni Döcher György.

"Én sohasem beszéltem Döcherrel, de a börtönparancsnok tudtommal többször is" - mondta a tárgyaláson Kövér.

A cégadatok ellenőrzésével kapcsolatban a vádlott elmondta: azokat a szokásoknak megfelelően eljuttatták a Belügyminisztérium Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatához. Ott azonban éppen akkoriban volt vezetőváltás, és jelezték, hogy a továbbiakban már nem kívánnak ilyen kérdésekkel foglalkozni. A tárgyaláson kiderült az is, hogy nem Döcher esete volt az első, amikor szabálytalanul, "gyorsított eljárással" intézték az elítélt külső munkavégzésének engedélyeztetését. Abban az évben országszerte 370 elítéltet foglalkoztattak külső munkahelyen, közülük 18-at a Budapesti Fegyház és Börtönből. Erre csak a bíróság által engedélyezett, úgynevezett evsz (enyhébb végrehajtási szabályok) alkalmazása mellett volt lehetőség. Az evsz alkalmazását Döcher esetében ügyészi fellebbezést követő másodfokú jogerős határozatával a Pest Megyei Bíróság lehetővé tette.

A börtönben hallgatólagosan legalább tízen tudtak arról, hogy szabálytalanul engedélyezték Döcher külső munkavégzését. A Döcher-gyilkosság óta szigorodtak a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának belső utasításai és az engedélyezési gyakorlat is.

A keddi tárgyalás után a a Fővárosi Bíróság katonai tanácsa pótnyomozást rendelt el. Ennek a nyári szünet megkezdése előtt kell befejeződnie. Kövér ügyvédeje szerint elsőfokú ítélet decemberben várható.

[*****]