Olaszországban letartóztatták a Vörös Brigádok egy tagját <br/>

Vágólapra másolva!
Az olasz hatóságok kedden Rómában őrizetbe vették Alessandro Gerit, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Vörös Brigádok terrorszervezet tagjaként részt vett egy munkaügyi minisztériumi szakértő meggyilkolásának megszervezésében.
Vágólapra másolva!

Massimo D'Antona munkajogászt, a munkaügyi miniszter legszorosabb munkatársát tavaly május 20-án lőtte le otthona közelében két ismeretlen tettes egy napok óta lesben álló furgonból. Az Il Messaggero című napilap szerkesztőségébe egy levél érkezett, és abban a hetvenes évekből jól ismert terrorszervezet, a Vörös Brigádok vállalta a merényletet.

Az eset felkavarta a közvéleményt, mert ilyen jellegű terrorcselekmény már régen történt Itáliában. D'Antona nem volt politikus, hanem a munkaügyi minisztérium tanácsadója, aki a tavaly életbe lépett új munkaügyi programnak volt a kidolgozója, és sokat fáradozott az állam, a munkaadók és a szakszervezetek közötti párbeszéd előmozdításért.

Az olasz rendőrség tavaly egy lakásban politikai dokumentumokat is talált, amelyekben a terrorszervezet ideológiailag megalapozta jövőben tervezett újabb támadássorozatát az állam ellen. A nyomozóknak sikerült is nyolc - számukra ismert - vörös brigádost azonosítani, továbbra is folyik a vizsgálat, hogy sikerüljön egyértelmű bizonyítékokat találni őrizetbe vételükhöz.

A múlt hónapban felfigyeltek egy olyan személyre, aki a merénylet után az egyik szerkesztőséget telefonon felhívta, s azt mondta, a Vörös Brigádok nevében vállalja az akciót. Ő volt az az Alessandro Geri, akihez tizenkét hónapig tartó nyomozás után vezettek el a szálak.

Gerit egy telefonkártya buktatta le. Amikor felhívta az egyik szerkesztőséget, annak telefonközpontja azonosítani tudta, hogy melyik telefonfülkéből érkezett a hívás. A Telecom olasz telefonvállalat központi memóriája ezzel egy időben rögzítette a kártya vonalkódját, akárcsak azét a kártyáét, amellyel ugyanabból a fülkéből azt megelőzően telefonált valaki más.

A Geri által használt kártya útját így elektronikus úton tudták követni, s megtalálták annak utolsó tulajdonosát, egy roma férfit. Ő azt mondta, hogy unokaöccsétől kapta a kártyát, a fiú pedig megnevezett egy nőt, aki a terrorista barátnője volt, ezért tudták a rendőrök azonosítani a volt telefonálót.

A másik kártya tulajdonosát is megtalálták egy tízéves fiú személyében, aki fontos tanúként szerepel most az ügyben: a nyomozók által elé rakott fényképek alapján felismerte azt a férfit, aki a fülke előtt várakozott, amíg ő be nem fejezte a telefonálást.

A hatóságok még várni akartak az őrizetbe vétellel, hogy eljussanak a D'Antona-gyilkosság többi résztvevőjéhez is, de nem késlekedhettek tovább, mert kezdtek kiszivárogni a hírek a nyomozati eredményekről, és ha nem lépnek idejében, meghiúsulhatott volna ez a letartóztatás is.

Az biztos, hogy Geri nem egyszerű telefonáló volt a bűnügyben, hanem tevékeny szervező is, ő lopott például furgonokat az akcióhoz.

(MTI)

Ajánló:

(olaszul)