Parlament: vádak az összeférhetetlenség kapcsán<br/>

Vágólapra másolva!
Az önkormányzati képviselők összeférhetetlenségéről szóló törvényjavaslat elhalasztott zárószavazása kapcsán vitáztak tegnap napirend előtt a parlamentben. A szocialisták szerint a Fidesz egyes vezetői korábbi álláspontjukkal ellentétesen vélekednek most.
Vágólapra másolva!

Az MSZP-t bírálta napirend előtt Szita Károly (Fidesz), Kaposvár polgármestere, mert a szocialisták nem támogatják az önkormányzati képviselők összeférhetetlenségéről szóló törvényjavaslatot. A képviselő úgy vélte: az MSZP vezette településeken önkormányzati képviselőik számos önkormányzati tulajdonban lévő cég igazgatótanácsában és felügyelő bizottságában foglalnak el pozíciókat, a minimálbér tízszeresét kitevő juttatásért. A szocialisták "helyi klientúrájuk anyagi és politikai érdekeinek védelmére használják a T. Házat" - vélekedett Szita Károly.

A kormány nevében reagáló Kontrát Károly belügyi államtitkár kifejtette: az összeférhetetlenség szabályozását indokolja, hogy a 3173 önkormányzatban 25 ezer képviselő foglal helyet, a települések 1500 milliárd forint közpénzzel, 2000 milliárd forintos vagyonnal gazdálkodnak és 13 ezer intézményt tartanak fenn.

A legnagyobb kormánypárt és Szita Károly bort iszik és vizet prédikál – reagált Lamperth Mónika. Az MSZP frakcióvezető-helyettese kiemelte: ha a Fidesz meg akarna egyezni az MSZP-vel, érdemi tárgyalásokat folytatna és nem hazugságok alapján vádaskodna. Lamperth hangsúlyozta: Szita Károly és Mátrai Márta az 1990-es és '94-es ciklusban Kaposvár önkormányzata képviselőiként olyan javaslatot terjesztettek a közgyűlés elé, amely szerint csak képviselők kerülhetnek a város tulajdonában lévő társaságok igazgató tanácsaiba és felügyelő bizottságaiba. Mátrai Márta igazgatótanácsi elnöksége alatt a Klinker Rt. százmilliós veszteséget okozott Kaposvár városának - mondta a frakcióvezető-helyettes. A szocialisták is egyetértenek azzal, hogy a törvényjavaslat szerint az igazgatótanácsokból kerüljenek ki a képviselők - jelentette ki a politikus.

Nem igaz, hogy a Fidesz érdemi tárgyalások nélkül készítette el a törvényjavaslatot, hiszen annak beterjesztését nyolc hónapos hatpárti egyeztetés előzte meg - utasította vissza Lamperth kijelentéseit Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Elmondta: a tárgyalásokat megállapodás követte, ami ellen az MSZP utólag emelt kifogást. A végszavazás elhalasztásának kezdeményezésével egy időben újabb hatpárti egyeztetést javasoltak, ami a jövő héten már esedékes is lesz - hangsúlyozta Répássy.

***

Gazdasági és erkölcsi károkat okozott az országnak a Surányi György elleni, szakmailag megalapozatlan kormánytámadás - jelentette ki Kuncze Gábor. Az SZDSZ frakcióvezetője felszólította a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert, hogy hagyjon föl a hasonló politizálással az ország érdekében. Válaszában Varga Mihály pénzügyi államtitkára leszögezte: a kormány elégedett a jegybank munkájával, de a pénzügyminiszternek kötelessége volt rákérdezni arra a 7,4 milliárd forintos újabb veszteségre, ami a jegybank 1999-es mérlegében mutatkozott a bécsi leánybank miatt.

Meg kell emlékezni a trianoni békeszerződés aláírásának június 4-i, 80. évfordulójáról - jelentette ki Lányi Zsolt (FKGP).

Az ország kettészakításával és a nemzet fogalmának kisajátításával vádolta a koalíciót Kovács László. A politikus példátlan és elfogadhatatlan beavatkozásnak nevezte, hogy a miniszterelnök a koalíció értékrendjét valló elnök megválasztására hívta fel a Magyarok Világszövetségét. Reagálásában Torgyán József földművelésügyi miniszter kijelentette: Szent István királynak a kereszténység elterjesztéséhez le kellett győznie a pogányokat, a "polgári kormánynak pedig a magyarság újabb 1000 évének biztosítása érdekében le kell győznie a bolsevizmust, a posztkommunizmust és valamennyi utódját".

A Fidesz kérésére a napirendet kiegészítették három indítvánnyal. Juharos Róbert egyik javaslata szerint a fővárosi közgyűlés csak a kerületi képviselő-testületek többségének egyetértésével vezethetne be adót. A fideszes képviselő másik indítványa azt tartalmazza, hogy a belügyminiszter jelölheti ki öt évre a türelmi zónákat, ha az önkormányzat nem tartja be a határidőt. Gyürk András és Rogán Antal javaslata szerint pedig a pártok nem köthetnek választási célú együttműködést gyermekszervezetekkel.

Ezután a plénum folytatta, majd lezárta a pártingatlanokról szóló törvény, valamint a felső- és közoktatásról szóló törvény részletes vitáját.

N. Sz.

Korábban:

(2000.02.09.)