Együttműködési szerződést kötnek a szakszervezetek<br/>

Vágólapra másolva!
Zárt ajtók mögött tanácskozott hat konföderáció első embere a hét elején Mátraházán. A szakszervezetek hamarosan együttműködési megállapodást írnak alá, lezárják az elmúlt évtized vitáit és közösen lépnek föl a munkavállalók érdekében.
Vágólapra másolva!

Az előzetes hírveréssel ellentétben a Mátraházán két napig zárt ajtók mögött tanácskozó szakszervezeti vezetők nem alakítottak szuperkonföderációt, bár az ötletet véglegesen nem vetették el. A hat érdekvédelmi szervezet első embere megállapodott: napokon belül együttműködési megállapodást írnak alá. Ebben rögzítik: lezárják az elmúlt tíz év vitáit, nem támadják többé egymást, a legfontosabbnak a munkavállalók érdekét tartják. Közösen keresik a választ az új kihívásokra és ugyanezeket az elveket ajánlják a munkahelyeken működő, különböző konföderációhoz tartozó helyi szervezeteknek is.

Ezentúl a konföderációk vezetői rendszeresen - valószínűleg hetente - találkoznak, megalakították ugyanis az ún. együttműködési tanácsot. Egyre több ügyet - szakszervezeti oktatást, kutatást, nemzetközi színtéren való fellépést - intéznek majd közösen. Abban az MSZOSZ, a Liga, az Autonómok, a Munkástanácsok, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) is egyetért: sok a hat konföderáció, viszont szó sem lehet egységszakszervezetről, nem hoznak létre ún. ernyőszervezetet sem. A Népszavának nyilatkozó szakszervezeti vezetők azt valószínűsítették: a jövőben az azonos területen működő konföderációk közeledhetnek egymáshoz. Jó példa erre a közalkalmazottak körében megszervezett SZEF és ÉSZT: a két tömörülés két hete együttműködési megállapodást kötött, amely a közszféra unióját sem zárja ki a jövőben.

Június második felében újra tanácskoznak a konföderációvezetők, közben ugyanis a Liga és az Autonómok kongresszust tart. Elképzelhető, hogy e tanácskozásokon döntés születik a konföderációk közeledéséről.

Mint azt a Népszava megtudta, az ún. civil országjelentés - ezt az MSZOSZ készítette és sorra veszi benne azokat a jelenségeket, melyek nem illenek majd az unióba - lehet később a közös szakszervezeti stratégia alapja.

(Népszava)

Ajánló: