Patrubány Miklós lett a Magyarok Világszövetségének elnöke<br/>

Vágólapra másolva!
A Magyarok Világszövetségének tisztújító küldöttgyűlése Patrubány Miklós eddigi elnökhelyettest választotta a világszövetség új elnökévé. Patrubány végig szoros küzdelmet folytatott Boross Péter volt kormányfővel. Végül a negyedik fordulóban a többség az eddigi elnökhelyettest választotta.
Vágólapra másolva!

Budapesten a Hotel Hungária konferenciatermében pénteken tartották a Magyarok Világszövetségének tisztújító közgyűlését, amelyen megválasztották a szövetség új elnökét, helyettesét és a vezető testületek tagjait. Az anyaországi régióból 96, a Kárpát-medencei régióból 100, míg a nyugati régióból 92 küldött regisztráltatta magát, így határozatképes volt a közgyűlés.

Az előző estéhez képest nem történt változás az elnökjelöltek listáján: Boross Péter volt kormányfő, Hegedűs Lóránt, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, Patrubány Miklós, az MVSZ elnökhelyettese és Szakály Sándor, a budapesti Hadtörténeti Múzeum igazgatója versengett az elnöki tisztségért.

A küldöttek előtt Chikán Gábor, az MVSZ főtitkára ismertette az alapszabály előírásait. Az MVSZ elnöki és elnökhelyettesi tisztségére régiónként több jelölt is indítható. A megválasztáshoz a jelenlévő küldöttek kétharmadának támogatására, de legalább 151 voksra, ugyanakkor minden régió legalább 34 küldöttének igenlő szavazatára van szükség.
Az elnök és az elnökhelyettes nem tartozhat ugyanazon régióhoz. Az MVSZ elnökét és elnökhelyettesét négyévenként, lehetőleg más-más régióból, több jelölt közül kell választani.

Amennyiben az első szavazási fordulóban egyetlen jelölt sem kap elegendő szavazatot, akkor második fordulót kell tartani, amelyben a legtöbb szavazatot elért két jelölt vesz részt.
Amennyiben a második forduló is eredménytelen, akkor a harmadik fordulóban a két jelölt közül a jelenlévő küldöttek kétharmados többséggel választják meg az elnököt.
Eredménytelen harmadik forduló esetén a negyedik fordulóban a két jelölt közül a jelenlévő küldöttek több mint fele - 50 százalék plusz 1 - igenlő szavazatával választanak elnököt - ismertette az alapszabály erre vonatkozó rendelkezését Chikán Gábor.

Az első fordulóban Patrubány Miklós 113, Boross Péter 111, Szakály Sándor 40 és Hegedűs Loránt 25 szavazatot kapott a Magyarok Világszövetsége elnökjelölési szavazásának első fordulójában.
A második választási fordulóban így csak Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetsége Erdélyi Társaságának elnöke és Boross Péter korábbi miniszterelnök mérettette meg magát.

A második fordulóban Boross Péter 148 szavazatot kapott, míg Patrubány Miklósra 141-en adták voksukat. Az MVSZ alapszabálya szerint így harmadik szavazási fordulóra is sor került, amikor a nyertesnek kétharmados szavazattöbbséget kellett elérnie.

A harmadik fordulóban Boross Péter 144 voksot szerzett, míg Patrubány Miklósra 142-en adták szavazatukat.

Végül a negyedik fordulóban minden eldőlt: a többség Patrubány Miklós eddigi elnökhelyettest választotta, így ő lett a világszövetség új elnöke.
Patrubány Miklósra 146 küldött szavazott igennel,
Boross Péter pedig 139 voksot kapott. Összesen 288-an szavaztak, ebből 3 érvénytelen volt.

A küldöttgyűlés a szavazás előtt úgy döntött, hogy a világszövetség valamennyi választott tisztségviselőjének, főtitkárának, főkönyvelőjének és a régió-irodák vezetőinek megválasztásuk, illetve kinevezésük után legkésőbb 30 nappal kérniük kell átvilágításukat az illetékes magyar hatóságtól. Az átvilágítás megtörténtét 15 napon belül hitelt érdemlő módon kell igazolni az elnökség előtt.
Aki ezt nem kéri, vagy a választ annak kézhez vétele után 15 napon belül nem bocsátja az elnökség rendelkezésére, a határidő letelte után semmiféle munkát nem végezhet a világszövetségnél és automatikusan megszűnik minden kapcsolata az MVSZ-szel. Ugyanez érvényes azokra a személyekre is, akiket elmarasztalnak az átvilágítás során.
Tőkés András küldött javaslatára a döntést kiterjesztették a határon túli tisztségviselőkre is.

A Magyarok Világszövetsége Erdélyi Társasága pénteken közleményben tiltakozott a más Kárpát-medencei országok küldöttei által előző nap elfogadott nyilatkozat ellen, amely kifogásolja, hogy "az erdélyi henger" nem teszi lehetővé az esélyegyenlőségen alapuló választást. "Tiltakozunk minden olyan állítás ellen, amely éket akar verni a nemzeti egységet építő magyar közösségek közé" - tartalmazza az Erdélyi Társaság közleménye.

A társaság korábban is azt akarta, hogy a Kárpát-medencei régió hét elnökségi tagja között ugyanúgy kapjon helyet mindegyik ország magyarságának képviselője, mint eddig. Emiatt nem fogadta el azt a szlovákiai küldöttség által előterjesztett javaslatot, hogy Szlovénia és Horvátország magyarságának csak egy közös képviselője legyen. "Az alapszabály szerint a régiót kell képviselni, ezért nem az országos tanácsok, hanem a régióülés választja meg az elnökségi tagokat" - érvel az Erdélyi Társaság.

Az MVSZ elnökségének munkáját az utóbbi időben a személyeskedő viták jellemezték. Például egy hónapja az okozott szóváltást, hogy a Székelyföldi Társaság alapításával kapcsolatban több olyan személyiség neve felkerült az alapító tagok állítólagos listájára, aki nem is tudott annak szervezéséről. A tisztújítás szavazatmegoszlását ugyanis befolyásolhatta volna, ha újabb társaságok is küldöttállítási joghoz jutottak volna.

(MTI)

Ajánló:

Patrubány Miklós életrajza

Korábban:

(2000. május 25.)