Nem kizárt az MSZP-SZDSZ közös jelöltállítás<br/>

Vágólapra másolva!
Az MSZP és az SZDSZ helyzetét érdemben nem befolyásolja az a Fidesz-FKGP-megállapodás, amely szerint a két legnagyobb kormánypárt közös jelölteket is indít a 2002-es parlamenti választásokon. Éppen ezért a szocialisták és a szabad demokraták nem tervezik, hogy közösen állítsanak jelöltet. Kovács László szocialista pártelnök ugyanakkor nem tartja kizártnak ennek lehetőségét.
Vágólapra másolva!

A 2002-es parlamenti választások kimenetelét befolyásolja, hogy a Fidesz és az FKGP elvi megállapodása szerint a két kormánypárt közös jelölteket is indít két év múlva. A két párt elnöke az év végéig kíván megállapodni - feltehetően fele-fele arányban - a közös jelöltek személyéről. Terveik szerint minden megyében lesz legalább egy közös induló, de Kövér László fideszes pártelnök legutóbbi nyilatkozata alapján 74-76 közös jelöltnél biztosan nem indítanak többet.

Az MSZP és az SZDSZ politikusai szerint azonban ez a megállapodás érdemben nem befolyásolja a két - egykor koalíciót alkotó - párt helyzetét.

Kovács László, az MSZP elnöke úgy véli, egyelőre nem időszerű a jelöltállításról beszélni. Nem tartja viszont elképzelhetetlennek, hogy a választások előtt országos vagy helyi szinten egyeztessenek erről a szocialisták és a szabad demokraták. Szerinte erre azért is van esély, mert az elmúlt időszakban bebizonyosodott: nem váltotta be az SZDSZ reményeit az MSZP-től való elhatárolódást hirdető politika.

A szocialisták erre tudatosan nem válaszoltak, mert nem a szabad demokratákat, hanem a Fideszt akarják legyőzni. Kovács László úgy fogalmazott: a két ellenzéki párt viszonyában nem történt semmi jóvátehetetlen, a gyakori azonos módon történő szavazás is azt jelzi, hogy van objektív alapja a szorosabb összefogásnak.

Lamperth Mónika, az MSZP alelnöke szintén korainak tartja, hogy a szocialisták arról gondolkodjanak: állítsanak-e 2002-ben közös jelölteket más pártokkal. Úgy vélte: a parlamenti ciklus félidejében a programalkotásra kell összpontosítani. Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a következő országgyűlési választáson sok választókerületben egyetlen jobboldali jelölt lesz majd, aki vélhetően begyűjti a Fidesztől a MIÉP-ig terjedő konzervatív és radikális szavazók voksait, Lamperth Mónika felhívta a figyelmet: a legutóbbi három időközi országgyűlési választás közül kettő a szocialista jelölt sikerét hozta. Szerinte ez azt jelzi, a választópolgárok is tisztában vannak a politikai erőviszonyokkal és ez alapján hozzák döntésüket.

Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke is úgy látja, hogy a kétfordulós magyar választási rendszer miatt az első forduló előtt nincs szükség pártszövetségeken morfondírozni. Különösen két évvel a választások előtt. Az SZDSZ éppen ezért minden választókörzetben saját jelöltet kíván állítani. A jelöltek kiválasztása megkezdődött, a pártelnök szerint nyár elejéig a potenciális jelöltek hatvan százaléka, év végéig pedig már mindegyik választókörzetben körvonalazódik az induló személye.

Bauer Tamás szabad demokrata politikus szerint az SZDSZ és az MSZP szempontjából nincs nagy jelentősége a Fidesz-FKGP megállapodásnak. Az ugyanis csak megerősíti azt, amit az emberek úgyis tudnak: a Fidesz és a kisgazdák hosszú távú együttműködésre léptek egymással. Bauer szerint az MSZP-nek és az SZDSZ-nek nem célszerű közös jelölteket állítani, mert ez a szabad demokraták identitásával lenne ellentétes. Sokkal inkább az a fontos, hogy a második fordulóbeli együttműködésüket már most megalapozzák. Ehhez például arra lenne szükség, hogy az SZDSZ ne az MSZP-vel szembeni elhatárolódást tekintse elsőrendű feladatának, mert ha ezt teszi, szimpatizánsai a második fordulóban biztosan nem szavaznak majd szocialista jelöltre. Ebben az esetben pedig az MSZP lesz ellenérdekelt a második fordulóbeli együttműködésre.

Wekler Ferenc, az Országgyűlés szabad demokrata alelnöke szerint, ha a jobboldali pártok egységesen összeállnak - beleértve az MDF-et és a MIÉP-et is -, akkor ez az SZDSZ számára is kényszerhelyzetet teremt. Ez szerinte azt jelenti, hogy bizonyos választókörzetekben közös jelöltet kell állítani az MSZP-vel.

(Népszava)

Ajánló: