Harmadszorra sikerült megválasztani Mádl Ferencet köztársasági elnöknek<br/>

Vágólapra másolva!
Fanfárok hangja, történelmi zászlókkal felvonuló koronaőrök sorfala köszöntötte Mádl Ferencet, Magyarország következő köztársasági elnökét. Az elnökválasztás csak a harmadik fordulóban lett eredményes. Az első két fordulóból hiányzó "igen" szavazatokat az MSZP és a kormánypártok képviselői egymáson kérték számon.
Vágólapra másolva!

Göncz Árpád, Mádl Ferenc és Orbán Viktor
Fotó: Havaria Press

Kedd délután 1 órakor Áder János, az Országgyűlés elnöke elrendelte a második forduló megtartását. Bevezetőjében a házelnök a végeredményt előre tényként kezelte, mikor így fogalmazott: "Ma olyan új köztársasági elnököt választunk". A házelnök ezután újból elmondta hétfői beszédének Mádl Ferenc elnökjelöltet méltató részeit.

A szavazás idejére elrendelt szünet alatt a kormánypárti politikusok az MSZP, az ellenzékiek pedig a koalíciós képviselők ellentéteivel magyarázták az előző napi kudarcot, csakúgy, mint hétfőn. Illés Zoltán (Fidesz) az [origo]-nak úgy nyilatkozott, hogy szerinte a szocialista párt egyes tagjai meg akarták leckéztetni a Mádlt nyíltan támogató Kovács László MSZP-elnököt. "Az MSZP-n belüli megosztottság jele, hogy a párt egy része keresztbe tesz Kovács Lászlónak" - vélte Illés. Illés azt is hallotta, hogy Horn Gyula volt miniszterelnök felszólalt az MSZP-n belül Mádl megválasztása ellen. Ezt azonban mind Kovács László MSZP-elnök, mind Lendvai Ildikó alelnök cáfolta az [origo]-nak. Kovács szerint arről sincs szó, hogy ellene irányult volna a szavazás. AZ MSZP elnöke hétfői véleményéhez hasonlóan kedden is azt mondta az [origo]-nak, hogy a hiányzó szavazatokat a kisgazdapártban kell keresni. Szabó Zoltán (MSZP) pedig úgy vélte, nem Horn Gyula, hanem Áder János szólalt fel Mádl ellen, amikor hétfőn "konfrontatív beszédben méltatta a jelöltet. Ez a bizonytalankodó szocialistákat biztosan a nemmel szavazók táborába lökte" - mondta Szabó az [origo]-nak.

A kormánypártok vezetői biztosak abban, hogy saját pártjuk megszavazta Mádlt. Horváth Béla, a kisgazdapárt frakcióvezető-helyettese az [origo]-nak azt mondta: "Mi ma is megszavaztuk Mádlt, ugyanúgy, ahogy az első fordulóban. Hitünk töretlen, meggyőződésünk stabil." Balsai István, az MDF frakcióvezetője "rosszindulatú feltételezésnek" nevezte az [origo] arra irányuló kérdését, hogy a kormánypártok tagjai között is lehettek nemmel szavazók.

Az SZDSZ néhány tagja nemmel szavazott. Pető Iván (SZDSZ) szerint Mádl Ausztriát sújtó nemzetközi szankciók hazai megítélésével kapcsolatos nyilatkozata, illetve a párt frakciójánál tett látogatása után többen elbizonytalanodtak. (Mádl a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy a magyar közvélemény nagy része nem ért egyet az Ausztriát érintő szankciókkal.) Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője azt mondta az [origo]-nak, hogy a szabaddemokrata politikusok nagy része támogatta Mádlt.

A szünet után Mádl Ferenc mosolyogva érkezett Áder Jánossal a Németh János Alkotmánybírósági elnökkel közös díszpáholyba. A házelnök néhány perccel később kihirdette a második forduló eredménytelenségét. 238 igen, 103 nem szavazatot adtak le a képviselők, vagyis kevesebben támogatták Mádlt, mint az előző napon. Az [origo]-nak nyilatkozó képviselők egyetértettek abban, hogy a tegnapi eredmény a bizonytalanokat inkább "nem" szavazatra bátorította. "Mindenki, aki idáig hezitált, most felszabadultan azt szavazhatta, amit a szíve diktált, nem pedig amire utasították, hiszen hétfőn bebizonyosodott, hogy nincs meg a kéthararmados többség" - mondta az [origo]-nak Illés Zoltán (Fidesz) és Jánosi György (MSZP) is. Mádl Ferenc megválasztása után az m1 televíziós csatornának azt mondta: egyáltalán nem volt csalódott a két eredménytelen forduló miatt. Ugyanakkor a második kör eredményhirdetése után Mádl egyértelműen összetörtnek tűnt.

A fordulók eredményei

A harmadik fordulót délután fél háromtól tartották, ekkor már elég volt az eredményességhez a szavazatok 50%-a is. Mikor a szavazás után visszatértek a képviselők a tanácsterembe, a belépő Mádl Ferencet taps fogadta. Ezt követően fanfárok szólaltak meg a hangszórókból, és koronaőrök léptek be, kezükben a legfontosabb magyar történelmi zászlókat tartva. Így mikorra Áder János kihirdette a szavazás eredményét, már egyértelmű volt, az Országgyűlés megválasztotta a következő 5 évre a köztársasági elnököt. Hamarosan kiderült: 243 igen, 96 nem és 12 érvénytelen szavazat érkezett, vagyis Mádl lesz az új elnök. Az eredményt nagy taps fogadta, majd Kosztolányi Dénes kezdeményezésére az egész ház felállt a tapshoz.

Mádl Ferenc letette a hivatali esküt. Az esküt követően az MDF két vezető politikusa, Dávid Ibolya és Balsai István mindenki mást megelőzve felpattant és gratulált Mádlnak. Göncz Árpád hivatalban levő köztársasági elnök beszédében Isten áldását kérte Mádl Ferencre ehhez az embertpróbáló munkához. Az új köztárasasági elnök köszöntőbeszédében kiemelte a kompromisszum fontosságát a politikai közéletben. Köszönetét fejezte ki az őt támogató politikusoknak, és tiszteletét a nemmel szavazóknak. "Távol kell tartani az országot minden szélsőségtől", tette hozzá. Ezután váratlan fordulattal a magyar nyelv megőrzésének fontosságáról kezdett beszélni. felszólalása utolsó mondatait Göncz Árpád méltatásának szentelte. A két elnök beszéde után csak a MIÉP képviselői nem tapsoltak.

Göncz Árpád mandátuma augusztus 3-án jár le, addig formailag két elnök áll az ország élén. Mádl az RTL Klubnak adott első nyilatkozatában azt mondta, megfelelőnek tartja a köztársasági elnök jogkörét, nem ért egyet az elnöki hatalom kiterjesztésével. A megválasztott köztársasági elnök legfőbb törekvése, hogy béke és együttműködés alakuljon ki az ország politikai kultúrájában, a parlamentben, a társadalomban.
- Bízom abban, hogy fokozatosan kialakul a kulturált politikai élet Magyarországon- mondta
Mádl.

Az ünnepi ülés után fogadást rendeztek, ahol Göncz, Áder és Mádl pezsgővel koccintva ünnepelték az Országgyűlés döntését.

A pártok véleménye az elnökválasztásról

Szakács Judit, Magyari Péter