Politikusokat is vádolt az olajbizottság egyik tanúja<br/>

Vágólapra másolva!
Áttörésként értékelte a parlament olajügyeket vizsgáló bizottságának csütörtöki zárt ülésén elhangzottakat Pallag László, a testület kisgazda elnöke. A meghallgatott tanú vámosokról, rendőrökről és politikusokról tett terhelő vallomást, például az akkori országos rendőrfőkapitányt, Lezsák Sándor MDF-es politikust, Szabó Iván volt pénzügyminisztert és Pintér Sándort, akkori országos rendőrfőkapitányt említette. Pallag hisz a tanúnak, az SZDSZ azonban ügyészségi vizsgálatot javasul a tanú állításainak ellenőrzésére. A meggyanúsított személyek többsége visszautasította a vádakat, Szabó Iván pedig szombaton feljelentette Pallagot.
Vágólapra másolva!

Pallag László

A csütörtöki tanú vallomásával kapcsolatban Pallag nem kívánt részleteket közölni. A kisgazda képviselő csupán annyit mondott pénteki sajtótájékoztatóján: e személytől "igen sok terhelő adat hangzott el a vámosokról", de - közelebbiek említése nélkül - rendőrökről is beszélt a politikus. "1992-től 1996-ig Pintér Sándor, az akkori országos rendőrfőkapitány is tudott arról, hogy mi folyik az olaj kapcsán Bács-Kiskun megyében: többször megjelent ott, megjelent az alvilág által rendezett rendezvényeken" - mondta Pallag a tanú által elmondottakat ismertetve.

Hozzátette: a tanú szerint ezekről a találkozókról az akkori országos rendőrfőkapitány kocsijában "hol 20, hol 50 millió forintot tartalmazó" táskákkal távozott többedmagával.
Szintén a tanú közlésére hivatkozva mondta el a kisgazda politikus, hogy "1994 elején 750 millió forintot adtak át az MSZP pénztárnokának".

A meghallgatott személy Pallag szerint többször megemlítette "Lezsák Sándort és embereit", valamint Szabó Iván volt pénzügyminisztert. Szólt Jugoszláviából származó fegyver, lőszer és robbanóanyag csempészéséről, valamint a Mol-tól gázolaj átalakítására beszerzett tüzelőolajról is.

Szabó Iván volt pénzügyminiszter a személyét érintő hamis vádaskodás miatt szombaton feljelentette az Országos Rendőr-főkapitányságon Pallag Lászlót, az Országgyűlés olajbizottságának kisgazda elnökét.

A volt pénzügyminiszter azért jelentette fel Pallag Lászlót, mert értelmetlennek tartja a vitatkozást a képviselő június 9-i sajtótájékoztatóján ismertetett "valótlan (és abszurd) tények"-kel.

Szabó Iván feljelentésében olvasható, hogy Pallag László a pénteki sajtótájékoztatón személyével kapcsolatban olyan, "hallomáson alapuló, de bizonyítékokkal alá nem támasztott valótlan tényeket ismertetett", amelyek a volt pénzügyminiszter ellen akár bűnvádi eljárás megindítását is lehetővé tennék.

Szabó Iván szerint a személyét ért hamis vádaskodás által - személyiségi jogainak súlyos megsértésén túl - a kisgazda
képviselő bűncselekményt követett el. Mindezek alapján kérte az eljárás megindítását.

Lezsák Sándor is visszautasította az őt ért vádakat: "Visszautasítok minden olyan aljas rágalmazást, hazugságot, miszerint bármilyen módon érintett lennék a bűncselekmény-gyanús olajügyletekben. Sem azokhoz, sem más bűnös üzelmekhez soha nem volt és nem is lesz semmi közöm" - reagált a személyével kapcsolatban elhangzottakra Lezsák Sándor. A politikus szerint ha a meghallgatott tanú vallomásának a többi pontja is annyira hiteles, mint amit az illető róla mondott, akkor erőteljesen megkérdőjelezhető a bizottság munkájának eredménye.

"Nem tudom megállapítani, hogy csak jogi vagy orvosi esettel van dolgom" - reagált Pintér Sándor belügyminiszter szóvivője útján a Pallag László kisgazda képviselő pénteki sajtótájékoztatóján elhangzottakra A belügyminiszter szerint Pallag László nyilatkozatában a személyét érintő részek szemenszedett hazugságok és olyan sekélyesek, hogy részletes válaszra méltatlanok.

A tanú Békés, Hajdú, Szolnok, Baranya, Fejér, Pest megyei és fővárosi kapcsolatokról is beszélt. A bizottsági elnök elmondta: a meghallgatott személy az olaj vásárlói között említette a Volánt, a BKV-t, a Malévot, a Mahartot, a Hungarocamiont és a honvédséget is.

A Honvédelmi Minisztérium és a BKV tagadta, hogy szőkített olajat vásároltak volna.

"A Honvédelmi Minisztérium 1993 óta multinacionális vállalatoktól és a Mol Rt.-től vásárolja az üzemanyagot, korábban magáncégek is voltak a beszállítók között, a tárcának azonban arról nincs tudomása, hogy szőkített olajat kaptak volna" - közölte Kopasz Jenő dandártábornok, a Magyar Honvédség (MH) logisztikai főigazgatója, aki szerint a honvédség mindössze 1990 és 1993 között két alkalommal, 1996-ban és 1997-ben egy-egy alkalommal vásárolt magáncégektől üzemanyagot.

Jelenleg a Mol Rt. éves pályázat útján elnyert 12 havi keretszerződésnek megfelelően négyféle olajszármazékot szállít a Magyar Honvédségnek: repülőkhöz hajtóanyagot, repülőbenzint, autóbenzint és gázolajat.
1993 óta a Mol Rt.-n kívül a Shell és az ÖMV szállított üzemanyagot a honvédségnek.

Kopasz Jenő közölte: a bizottságnak készített jelentésben a tárca már tudatta, hogy az olajbotrányban érintett egykori honvédségi vezetők az MH-nak nem szállítottak üzemanyagot.

"Pályáztatással szerezte be a 90-es évek elején is a BKV az évi mintegy 50 millió literes gázolajszükségletét, az üzemanyagot szigorú minőségellenőrzés után vették át és használták fel" - mondta Aba Botond, a BKV Rt. vezérigazgatója. Hozzátette: a parlamenti bizottságot nemrég részletesen tájékoztatták a gázolaj beszerzésével, tárolásával összefüggő eljárásaikról, cselekedeteikről.

"A BKV belső minőségellenőrző rendszerének mérései, vizsgálatai alapján egyértelmű, hogy szőkített gázolajat nem vásárolt a cég" - mondta. Tény - állítja a vezérigazgató -, hogy az elmúlt 8 évben olajszőkítésre utaló meghibásodást nem tapasztaltak a buszoknál. A savval kezelt gázolaj ugyanis egyértelmű nyomokat hagy a motorokban, például korrózió formájában.

A tanú Pallag szerint beszélt arról is: Zsíros Géza "Békés megyében több mint 40 tsz-központban szervezte az olajszőkítést, valamint az üzemanyagként való felhasználást".
Zsíros Gézát, a Békési Gabona Rt. egykori vezetőjét, volt kisgazda országgyűlési képviselőjét szerdán egy másik ügy miatt a Legfelsőbb Bíróság jogerősen két év felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtotta hanyag kezelés miatt.

A csütörtöki ülésen meghallgatott tanú által elmondottakról Pallag azt mondta: hitelesnek találta a vallomást, már kapott és a jövőben is kap majd bizonyítékokat e személytől.
Az SZDSZ azonban a tanú állításainak ellenőrzésére ügyészségi vizsgálatot javasol. Kóródi Mária elmondta: várhatóan már kedden elküldik levelüket Polt Péter legfőbb ügyészhez. Ebben azt indítványozzák, hogy feddhetetlen ügyészekből hozzanak létre teljes körű nyomozati jogkörrel rendelkezőcsoportot, amely kiderítené, hogy az olajbizottságban elhangzottak megfelelnek-e a valóságnak.

Kóródi Mária különösen fontosnak nevezte, hogy tisztázódjon Pintér Sándor jelenlegi belügyminiszter szerepe, akit egykori országos rendőr-főkapitányi minőségében értek vádak. "Csak olyan vezető léphet fel hitelesen a szervezett bűnözés ellen, akinek tevékenysége mentes mindenféle gyanútól" - mondta a képviselő.

Az említett tanú szavahihetőségéről nem kívánt nyilatkozni a bizottság szabad demokrata tagja, szerinte nagy hiba lenne, ha ennek megállapítására a képviselők megérzései és nem hivatalos vizsgálat alapján kerülne sor.

***

Az olajügyekben a lavinát Karancsi Tibor szeghalmi rendőr százados indította el azzal, hogy az RTL Klubban azt mondta: felettesei megakadályozták abban, hogy lebuktasson egy olajszőkítő bandát, majd eltussolták nyomozásának eredményeit, végül félholtra verték, amikor feljelentést tett főnökei ellen.
Több szeghalmi rendőr is jelentett olajszőkítéses eseteket főnökeiknek, ám ezeket az ügyeket sem vizsgáltál ki.

Az olajügyekben nyomozó rendőrök közül négyen meghaltak. A rendőrségi jegyzőkönyvek alapján mindannyian öngyilkosok lettek, Karancsi szerint azonban meggyilkolták őket.

Karancsi után az FKgP Békés megyei országgyűlési képviselője, Pallag László is megtette a maga bejelentését. Azt állította: neki is bizonyítékai vannak arra, hogy összefonódás van a helyi rendőri vezetők és az alvilág között. Többször is jelentette a megyei hatóságoknak a tudomására jutott eseteket, de ők sem vizsgálták ki az ügyeket.
Az esetek kivizsgálására Pallag vezetésével februárban felállt az olajügyi országgyűlési bizottság, azóta azonban nem tudott az elnök jelentős előrelépést felmutatni.

Több vád is elhangzott azonban, legutóbb - május közepén - Szeszák Gyula nyugalmazott Hajdú-Bihar megyei főügyész vádolta meg hivatalos személy által elkövetett bűnpártolással Györgyi Kálmán korábbi legfőbb ügyészt és helyettesét, Fábián Jánost. Ugyanezért érte vád Pintér Sándor belügyminisztert is. Szeszák szerint az előbb említettek akadályozták a Hajdú-Bihar megyei ügyészséget egy olajügy felgöngyölítésében, amiben az akkori megyei rendőrfőkapitány és felesége is érintett volt.

Ajánló:

Az [origo] összeállítása

Korábban:

(2000. június 7.)