Már két időpontot is kitűzött az olajbizottság rendkívüli ülésére<br/>

Vágólapra másolva!
Pallag László elnök a jövő hét szerdájára hívta össze az Országgyűlés olajbizottságának rendkívüli ülését. A bizottság nyolc tagja azonban hétfőn akarja az ülést megtartani.
Vágólapra másolva!

Három szocialista és egy SZDSZ-es, valamint három fideszes és egy MDF-es képviselő írta alá az úgynevezett olajbizottság elnökének, Pallag Lászlónak (FKGP) címzett leveleket, amelyekben a koalíciós és az ellenzéki képviselők egybehangzóan kezdeményezik bizottság rendkívüli ülésének összehívását.

Balogh László szerint a védett tanú vallomása nem győzte meg, felkészítés nyomait vélte észrevenni és a bizottság tagjai eddig egyetlen bizonyítékot sem láttak. Másrészt a félinformáció elkerülése végett az egész vallomási jegyzőkönyv nyilvánosságra hozatalát fogja szorgalmazni. Az MDF-es politikus a rendkívüli ülés nyilvánosság előtt való lefolytatását fogja ajánlani.

Pallag László azzal kapcsolatban, hogy a kezdeményezést csupán az FKGP- és a MIÉP-delegáltak nem írták alá úgy nyilatkozott: a bizottság két kisgazda tagja azért nem támogatta aláírásával a rendkívüli ülés összehívását, mert a testület a múlt héten már elutasította azt az elnöki felvetést, hogy a nyári szünet előtt még tanácskozzanak, és meghallgassanak újabb tanúkat is.

Lentner Csaba (MIÉP), aki szintén nem írta alá a kezdeményezést, a hírügynökségnek arról beszélt, hogy pártja "az ügy más megközelítését tartaná szükségesnek". Szerinte ugyanis a múlt héten történtek miatt az ügy túllépett a vizsgálóbizottsági munka keretein, és most már a nyomozó szerveket is be kellene vonni a vizsgálatba.

"Az olajügyeket vizsgáló bizottság nyolc tagja hétfőn mindenképpen megtartja a testület rendkívüli ülését a sajtó nyilvánossága előtt" - közölte Balogh László, a parlamenti testület MDF-es tagja.

Arra, hogy Pallag szerdára hívta össze a bizottságot, azt mondta: "Ez olyan trükk, amivel Pallag László azt szeretné elérni, hogy minél kevesebben jelenjünk meg a bizottsági ülésen, mivel az Országgyűlés a jövő hét keddjén befejezi munkáját" - mondta Balogh, megjegyezve, hogy a bizottság tagjai - a két kisgazda képviselő kivételével - a hétfői napot jelölték meg kívánatos időpontnak.

Hozzátette: hétfőn a napirend elfogadása után, párhuzamosan a plenáris üléssel, mindenképpen megtartják az olajbizottság nyilvános, rendkívüli ülését. "Amennyiben a bizottság elnöke nem ezt a napot választja, akkor nem tehetünk mást, jelenléte nélkül, nem hivatalos bizottsági ülést tartunk a sajtó nyilvánossága előtt" - jelentette ki az MDF-es politikus.

Balogh László emlékeztetett arra, hogy a bizottság ügyrendje szerint az elnöknek egyeztetési kötelezettsége van az ülés összehívására, azonban ezt nem tette meg.

Pallag László, az Országgyűlés olajbizottságának kisgazda elnöke szerdán vagy csütörtökön találkozik Polt Péter legfőbb ügyésszel is. Polttal többek között annak az ügyészi csoportnak az esetleges létrehozásáról kíván tárgyalni, amely speciálisan az olajügyekkel foglalkozna.

Szerdán a Malév Rt. is visszautasította Pallag László vádjait, amelyek szerint a légitársaság szőkített olajat vásárolt és köze van az illegális olajügyekhez. "A vállalat 1993 júliusa és 1996 júliusa között a Mol Rt.-től, ezt követően pedig a Shell Hungary Rt.-től vásárolta a diesel gázolajat. A felhasználást mindig tételes laboratóriumi vizsgálat előzi meg, így szőkített gázolaj nem kerülhet a Malév Rt. üzemanyag-kútjaiba" - mondta a cég szóvivője, Kocsi Margit.
Korábban már a szintén megvádolt Honvédelmi Minisztérium és a BKV is tagadta, hogy szőkített olajat vásároltak volna.

A Legfőbb Ügyészség szerdán írásban kérte Pallag László kisgazda országgyűlési képviselőtől, az olajbizottság elnökétől, hogy küldje meg a június 8-ai zárt ülés jegyzőkönyvét . Az ügyészség a jegyzőkönyv büntetőjogi szempontú vizsgálata után hoz érdemi döntést.
Pallag László június 9-i sajtótájékoztatóján áttörésként értékelte az előző napi zárt ülésen meghallgatott titkos tanú vallomását. A kisgazda politikus közölte: a tanú előadása szerint az olajügyekben érintett többek között Pintér Sándor belügyminiszter, aki a vizsgált események idején országos rendőrfőkapitány volt, továbbá Szabó Iván, illetve "Lezsák Sándor és emberei".
Miként az olajbizottság vezetője ismertette: a tanú közlése szerint "1994 elején 750 millió forintot adtak át az MSZP pénztárnokának".
Még aznap tiltakozott a bejelentés ellen az MSZP. Szabó Iván és Lezsák Sándor feljelentést tett Pallag László ellen.

Szerda délután Pintér Sándor belügyminiszter is feljelentette Pallag Lászlót nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt. Pintér Sándor az úgynevezett olajbizottság múlt heti ülésén megjelent tanú ellen is feljelentést tett, hamis vád bűntette miatt. "Nem ismerem Nógrádi Zsoltot személyesen, soha nem találkoztam vele" - válaszolta a tanú és a belügyminiszter személyes kapcsolatát firtató újságírói kérdésre Pintér Sándor. Hozzátette: magánemberként soha nem járt Bács-Kiskun megyében, ahova a tanú által említett ügy kötődik.
A belügyminiszter tagadta, hogy a miniszterelnök szerda reggeli interjúja sarkallta volna a feljelentés megtételére. Orbán ugyanis reggel azt mondta: a belügyminiszternek bírósághoz kéne fordulnia.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. június 14.)