Szolnok egykori jegyzője szerint Várhegyi Attila nem szegett törvényt<br/>

Vágólapra másolva!
Tagadta bűnösségét a hűtlen kezeléssel vádolt egykori szolnoki jegyző. A Budakörnyéki Bíróságon folyó büntetőper elsőrendű vádlottja Várhegyi Attila politikai államtitkár, akit vesztegetéssel és hűtlen kezeléssel vádolnak 1994-95-ben szolnoki polgármesterként elkövetett cselekményei miatt. Az egykori jegyző szerint az ugyancsak egykori városvezető szerződései jogszerűek voltak.
Vágólapra másolva!

A jegyzői hivatalában jelenleg felfüggesztett Krizsa Sándor kilencedrendű vádlott a Pest Megyei Főügyészség vádirata szerint közreműködött abban, hogy Várhegyi Attila több, nagy értékű belvárosi telek vállalkozóknak történő, szinte ellenérték nélküli átadásával mintegy 190 millió forintos vagyoni hátrányt okozott az önkormányzatnak.

Krizsa Sándor a tárgyaláson a vádiratban foglaltakkal kapcsolatban elmondta: azért nem tájékoztatta a közgyűlést a telekátadással kapcsolatos szerződésekről, mert ez csak akkor lett volna kötelessége, ha törvénysértést észlel. Megítélése szerint azonban ezek a szerződések jogszerűek voltak.

A tárgyaláson egyébként elhangzott, hogy jegyző felvette a polgármester által a szerződések előkészítésére kitűzött 100 ezer forintos célprémiumot.

A kilencedrendű vádlott a tárgyaláson kijelentette: a jegyző a város vagyonának nyilvántartásáért felel, a vagyon mozgatására csak a közgyűlésnek van joga, illetve utóbbi testület felhatalmazása alapján az önkormányzati bizottságoknak és a polgármesternek. A jegyző szerint a szerződések tartalmáról további részletekkel elsősorban a polgármesteri hivatal városgazdálkodási főosztályának vezetője, Stefanik László tizedrendű vádlott, illetve a város főépítésze szolgálhat.

Véleménye szerint a hárommillió forintos, a vevőket terhelő ügyvédi munkadíjnak az önkormányzat által történt kifizetése ügyében is a tizedrendű vádlott az illetékes. Ezzel kapcsolatban az egyik vevő, a per harmadrendű vádlottja elmondta: tudomása szerint az ügyvédi munkadíjat még a szerződések elkészülte előtt folyósították.

''Ennek a hárommillió forintnak a kifizetése azonban mindenképpen az önkormányzat kára'' – állította az ügyész.

Várhegyi Attila elmondta, hogy a hárommillió forintos ügyvédi munkára nem ő adott megbízást, az aláírásával közgyűlés elé kerülő előterjesztésekhez pedig tartalmilag semmi köze nem volt.

Az elsőrendű vádlott ügyvédje a tárgyaláson úgy fogalmazott: az önkormányzatot nem a szerződések létrejötte, hanem azok későbbi meghiúsulása miatt érte kár, melynek oka - állítása szerint - az volt, hogy az önkormányzat egyoldalúan elállt a szerződésektől. Szerinte minderre feltehetően politikai megfontolásokból, a Várhegyi Attila elleni büntetőeljárás folytatása érdekében került sor.

Korábban az elsőrendű vádlott is ártatlannak vallotta magát. Várhegyi úgy véli, egy szocialista politikus robbantotta ki az egész ügyet, hogy őt lejárassa. Az ügyben korábban Várhegyi szerint több szabálytalanságot is elkövetett a rendőrség. Ezért az államtitkár feljelentést fontolgat a rendőrség ellen.

A vádlottak meghallgatása csütörtökön a városgazdálkodási főosztály egykori vezetőjének vallomásával ér véget, azt követően pedig várhatóan már csak ősszel folytatódik a tárgyalássorozat.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000.06.08.)