Nem sérti az alkotmányt a becsületsértésre vonatkozó büntetőjogi szabályozás<br/>

Vágólapra másolva!
Az Alkotmánybíróság hétfői határozata szerint nem ütközik alkotmányos tilalomba az, hogy a törvény fokozottabb büntetőjogi védelmet kíván biztosítani egyes személyek becsületének. A verbális becsületsértés jelenleg általában szabálysértésnek minősül. Bűncselekménnyé emeli azonban három körülmény, a sértett munkaköri, közérdekű és közmegbízatási tevékenysége, továbbá a nagy nyilvánosság előtti, illetve a tettleges elkövetés.
Vágólapra másolva!

A hatóság vagy hivatalos személy megsértésére vonatkozó - korábban alkotmányellenesnek nyilvánított és megsemmisített - törvényi tényállással ellentétben a becsületsértés esetében nem állapítható meg valamely csoportra vonatkozó megkülönböztetés, sem pedig a jogegyenlőség alkotmányos alapelvének sérelme.

Az Alkotmánybíróság határozata szerint a fokozott büntetőjogi védelem nemcsak a közhasznú, társadalmilag fontos tevékenységre vonatkozik, hanem mindenféle munkakör ellátására. Így a hivatalos személyek, közszereplők mellett minden más természetes személy is sértettje lehet ennek a bűncselekménynek, ha valamilyen munkakört lát el, vagy közérdekű tevékenységet végez.

A fokozott büntetőjogi védelem akkor alkotmányos, ha megfelelő indoka van, vagyis ha a tevékenységek kiemelése nem önkényes. Másfajta tevékenységekkel - szabadidős tevékenység, tanulás, sportolás - ellentétben a munkakörrel, közérdekű tevékenységgel kapcsolatos becsületsértés bűncselekménnyé nyilvánítása nem önkényes, ugyanis az ember társadalmi megbecsülése nagyban függ attól, hogy a környezete miként vélekedik munkakörének, közfeladatainak ellátásáról - tartalmazza az Alkotmánybíróság határozata.

(MTI)

Ajánló:

A testület tagjainak életrajza, friss határozatok az oldalon.