Vádat emelt az ügyészség az ´56-os Nyugati pályaudvari sortűz ügyében<br/>

Vágólapra másolva!
Vádat emelt az 1956-os Nyugati pályaudvari sortűz ügyében a Budapesti Katonai ügyészség pénteken M. O. nyugállományú rendőr ezredes ellen háborús bűntett miatt. Az 1956. december 6-án lezajlott több halottat és súlyos sebesültet követelő sortűz ügyében a Deport ´56 elnökének feljelentése nyomán indult meg a büntetőeljárás 1998 júniusában.
Vágólapra másolva!

A Legfőbb Ügyészség az ORFK-t bízta meg a nyomozás lefolytatásával, ám a rendőrség tavaly átadta az ügyet a Bubapesti Katonai Ügyészségre.
A nyomozás során az ügyészség csaknem félezer tanút hallgatott meg és arra a megállapításra jutott, hogy a bűncselekmény elkövetésével alaposan gyanúsítható a 71 éves M. O. nyugállományú rendőr ezredes, valamint az időközben elhunyt Sz. F. nyugállományú rendőr főhadnagy. Utóbbit már nem is hallgathatta ki gyanúsítottként az ügyészség.

Székely György dandártábornok, az ügyészség vezetője elmondta: jelen eljárás a polgári lakosság háború idején való védelméről szóló 1949-es Genfi egyezménybe ütköző háborús bűntett miatt folyik és vádlottját a büntetőtörvénykönyv több emberen elkövetett emberölésre vonatkozó szakasza szerint 10-től 15 évig, illetve életfogytig tartó szabadságvesztés fenyegeti.

A Deport ´56 feljelentése szerint 1956 december 6-án a Nyugati pályaudvar közelében egy karhatalmista provokáció során öt foglyul ejtett fegyvertelen civilt végeztek ki, a karhatalmisták között pedig ott volt Horn Gyula exminiszterelnök is. Horn Gyulát az eljárás során tanúként hallgatták ki a hatóságok.

Róth Miklós ügyvéd, aki a sértettek jogi képviselőjeként vesz részt az eljárásban, korábban elmondta, hogy Horn Gyula tanúvallomása szerint részt vett 1956 december 6-án egy nagygyűlésen, amelynek célkitűzése az volt, hogy támogassa a kormányt. Ám Horn szerint a nagygyűlés résztvevőinek el kellett menekülniük, mert elkezdték őket szidalmazni és dorongokkal, husángokkal ütlegelni.

A feljelentés kapcsán Horn közölte, hogy akkor nem rendelkezett fegyverrel és fegyveres testületnek sem volt tagja. A rá vonatkozó terhelő tanúvallomással kapcsolatban pedig kijelentette, hogy az hazugság - közölte Róth.

Róth Miklós kiemelte a tanúvallomásnak azt a részletét is, melyben Horn Gyula arra kérdésre, tudott-e arról, hogy embereket végeztek ki a téren, azt válaszolta: "Nincs tudomásom és elképzelhetetlennek tartom, hiszen azt nem lehetett eltitkolni, a sajtó azt is megírta volna".

(MTI)

Korábban:

(2000. május 23.)