Őszre elkészülnek a veszélylisták<br/>

Vágólapra másolva!
Európai uniós normák szerint térképezték fel a Tisza magyarországi vízgyűjtő területének valamennyi ipari üzemét, szolgáltató szervezetét, mezőgazdasági szennyezőforrásait, patakok, csatornák, erek állapotát. A szakemberek 447 számításba jöhető szervezet adatainak feldolgozása után 261-et értékeltek úgy, hogy potenciális veszélyt jelenthetnek a környezetre.
Vágólapra másolva!

Egy hónap alatt készült el az a magyar lista, amely több száz oldalon a Tisza hazai vízgyűjtő területének potenciális szennyezőforrásait elemzi. A folyó mentén és annak tágabb környezetében, Aszódtól Bagamérig 447 lehetséges szennyezőforrás adatait foglalták táblázatokba. A technológiai eljárás, a veszélyes anyagok használata és egyéb EU-s szempontok alapján 261-et lehetett valódi környezeti veszélyhordozónak minősíteni. A lista a területen számításba vehető kisvállalkozásokat is magában foglalja.

Mint kiderült, a hazai ércbányák - Recsk, Gyöngyösoroszi, Rudabánya - csak közvetett módon és igen kis mértékben jelentenek környezeti veszélyt. Jó néhány nagyipari üzem is rajta van a listán, bár a nemzetközi normáknak megfelelően, szigorú ellenőrzés mellett és megfelelő katasztrófatervekkel rendelkezve végzik a termelést. A magyar jelentés legsötétebb lapjait a Tisza vízgyűjtő területén található hulladékgyűjtő és lerakóhelyek jelentik. A már jelzett 261 veszélyhordozónak közel 30 százaléka, azaz mintegy 75-80 objektum a legveszélyesebb, fele, vagyis 130-140 a közepesen veszélyes kategóriába tartozik, 17 százalék a legalacsonyabb szennyezőforrásként szerepel.

Jelenleg ombudsman vizsgálja, nyilvánosságra hozható-e a lista. Az adatvédelmi biztos jogi állásfoglalására azért van szükség, mert a dokumentumban minden olyan információ benne van, amely a cégeknél alkalmazott technológiai eljárást, illetve az üzemek berendezéseinek állapotát tartalmazza. Kérdés, hogy ilyen esetben sérthet-e vállalati titkot, illetve személyiségi jogokat a nyilvánosság?

A Tisza-Szamos kormánybiztosi iroda szóvivője elmondta, elkészült a románok hasonló listája, azon 40 olyan üzem szerepel, amely veszélyezteti a Tiszát. A nagybányai nemzetközi munkacsoporthoz eljuttatott dokumentumról azt feltételezi a Környezetvédelmi Minisztérium, hogy nem teljes, és a Tisza romániai szakaszának egészére kiterjesztett listát még csak most készítik.

Várható, hogy az ukránok és a szlovákok is hamarosan benyújtják a nemzetközi bizottságnak és eljuttatják egymásnak is saját veszélylistájukat. A négy nemzeti lajstrom alapján őszre sorrendbe rakják a legsürgősebb beavatkozást igénylő helyeket.

(Népszava)

Ajánló: