Amerikai ajánlat használt repülőkre<br/>

Vágólapra másolva!
A Népszava értesülései szerint az amerikai F-16-os harci gépeket gyártó Lockheed Martin cég képviselői a napokban megkeresték Orbán Viktor miniszterelnököt. Látogatásuk célja az volt, hogy Magyarország ne kössön szerződést a németekkel az orosz MIG-29-esek felújítására. Egyúttal ígéretet tettek arra, hogy szeptemberben egy igen kedvező ajánlatcsomagot tesznek le a kormány asztalára.
Vágólapra másolva!

Az amerikai nagykövet, Peter Tufo a napokban Taszáron mondott beszédében utalt arra, hogy az Egyesült Államok kormánya 2010 körül hivatalosan kiselejtezteti az F-16-os és F-18-os repülőgéptípust, és helyükbe a legmodernebb JSF-eket állíttatja. Miután Tufo hibás lépésnek nevezte, hogy Magyarország a MIG-felújításban gondolkodik, Szabó János honvédelmi miniszter már-már megtagadta az általa aláírt dokumentumot, amely azt a szándékot fejezte ki, hogy a magyar légierő 14 darab MIG-29-es vadászgépének modernizációs programját a német DASA cégre bízzák. Nyilatkozatában mintegy megkérdőjelezte a kormánydöntést, illetve a nemzetbiztonsági kabinet állásfoglalását - ezek ugyanis a MIG-ek megtartását és korszerűsítését határozták el. Szabó miniszter homályos utalást tett arra, hogy a MIG-ek helyére esetleg más típusú vadászgép kerül, "amit egy NATO ország bocsát rendelkezésünkre".

A DaimlerChrysler Aerospace nem kívánta kommentálni a két nyilatkozatot. Képviselője közölte: a DASA vár, hiszen birtokában van a honvédelmi miniszter kézjegyével ellátott szándéknyilatkozat. Ez egyébként a lap tudomása szerint csupán erkölcsi kötelezettséget jelent.

A korszerűsítésben érintett gyártó ország budapesti kereskedelmi képviselete levélben tiltakozott, visszautasítva az amerikai nagykövet megjegyzését és tisztességtelennek nevezve az "orosz ipar kitűnő termékének", a MIG-29-es vadászgépnek lejáratását célzó kampányt. Diplomáciai bonyodalom egyelőre nem robbant ki, hiszen a miniszterelnök nem kommentálta a nagykövet kijelentését. Igaz, a DASA-val kötendő szerződést sem írta még alá. A Népszava kormány közeli forrásból úgy tudja, hogy a Lockheed Martin cég képviselői a közelmúltban felkeresték Orbán Viktort, és használt F-16-osok vételére egy igen előnyös csomagot ígértek szeptemberi határidővel.

A helyzet Hollósi Nándor nyugállományú tábornok szerint kényes. A rendszerváltást követően, illetve az orosz államadósság terhére felajánlott MIG-ek megvétele előtt határozottan visszautasította Magyarországot a Pentagon, amikor az F-16-osok vétele iránt érdeklődött. "Azt is mondhatnám, Amerika hajszolt minket bele a MIG-29-es orosz vadászgépek megvételébe. A nagy nyugati repülőgépgyártók, köztük az amerikaiak is akkor kezdtek különféle konstrukciós ajánlatokat tenni, amikor már késő volt."

"Peter Tufónak hosszú távon igaza van: a MIG-eknek nincs jövőjük. Mégis rá kell költeni 20 millió dollárt. Ha ingyen jutnánk 14 darab F-16-oshoz, üzemkész állapotba hozataluk darabonként 4-5 millió dollárba kerülne. Ehhez azonban infrastruktúrát, földi eszközöket és hozzáértő személyzetet kell biztosítani. Számítások szerint a 14 ajándék gép működőképessé tétele minimum 100 millió dollárt emésztene fel" - hangsúlyozta Szentesi György katonai szakértő. Szerinte hazánk ma nem tehet mást, mint hogy a MIG-29-eseit korszerűsíti.

A magyar állam által a közelmúltban aláírt szándéknyilatkozat fontos az európaiak számára. Arról a bizalomról tanúskodik, amit az EU-hoz csatlakozni kívánó Magyarország érez az európaiak iránt - nyilatkozta Paul Poudade, Franciaország budapesti nagykövete. A Peter Tufo által elmondottak szerinte azért is meglepőek, mert tudomásuk szerint nincs szó más ajánlatról. A nagykövet emlékeztetett arra, találhatók MIG-29-es vadászgépek a német légierőnél is. E gépek elektronikájának egy európai vállalat által történő kicserélése kompatibilissé tenné azokat a NATO-felszereléssel, a Németországban lévő MIG-ekhez hasonlóan. Poudade szerint a gépvásárlásról tender alapján kellene dönteni.

A Népszava tavaly május 19-én tárta a nyilvánosság elé a lobbilevélügyet. Három politikai államtitkár, a néhai Gyuricza Béla, Balsay István és Selmeczi Gabriella, valamint 29 fideszes és 2 kisgazda képviselő írta alá azt a levelet, amelyet az Egyesült Államok két szenátorának - a szenátus külügyi bizottsága két vezetőjének - címeztek és amelyben arra kérik, az USA következő budapesti nagykövetének Steven M. Jonest, a Lockheed Martin alkalmazottját, a cég regionális lobbistáját nevezzék ki. Tették ezt annak ellenére, hogy a jelenlegi nagykövet, Peter F. Tufo akkor még csak egy éve töltötte be tisztét. Később kiderült, mindhárom államtitkár kapcsolatban állt a Lockheed céggel. A belpolitikai botránnyá dagadt ügy miatt lemondott államtitkári tisztségéről Selmeczi Gabriella és Balsay István, több képviselő megvált bizottsági tagságától.

(Népszava)

Ajánló:

(angol nyelven)