Augusztusban dönt a kormányfő a MiG-felújításról<br/>

Vágólapra másolva!
Borókai Gábor kormányszóvivő cáfolta a Népszava keddi számának azt az állítását, miszerint a miniszterelnök fogadta az F-16-os harci gépeiről világszerte ismert Lockheed Martin cég képviselőit. A Népszava információi szerint a Lockheed szakemberei felkínálták Magyarországnak, hogy előnyös feltételekkel használt F-16-os harci repülőket adnak át. Szeptemberre elkészül az ajánlatuk, ami reményeik szerint semmissé teszi a németekkel és az oroszokkal küszöbön álló, a MiG-29-esek korszerűsítéséről szóló szerződést.
Vágólapra másolva!

Borókai közölte, Orbán Viktor szabadságáról hazatérve csupán augusztus elején foglalkozik a MiG-ek felújításának kérdésével. Begyűjti az üggyel kapcsolatos szakmai véleményeket, majd ezt követően eldönti, támogatja-e a szándéknyilatkozatot.

Ez utóbbit egyébként magyar részről a honvédelmi tárca beszerzési hivatalának vezetője, Bese Ferenc és a szakminiszter, Szabó János írta alá a múlt hét elején.

Egy hónapokon át tartó tárgyalássorozat végére tett pontot az említett dokumentum, amelyet Szabó János hétfői nyilatkozatával bizonytalanná tett. Miután az amerikai nagykövet, Peter Tufo hibás magyar lépésnek minősítette az orosz MiG-29-esek korszerűsítését, a szakminiszter értelmezhetetlen utalást tett arra: talán mégsem lesz MiG-felújítás, mert lehet, hogy egy NATO-országtól kapunk más típusú vadászgépeket.

Kedden Szabó nem kívánt nyilatkozni arról az MTI-nek, hogy milyen típusú felújítható repülőgépekre utalt, illetve mikor várható ez ügyben konkrét ajánlat. Elmondta viszont, hogy a MiG-29-esekkel kapcsolatban a német DASA és az orosz RSZK MiG vezetőivel aláírt szándéknyilatkozat nem szerződés, és nem jár jogi következményekkel. Közölte, mindez csupán azt jelenti, hogy ha a szándéknyilatkozatban megfogalmazott feltételek teljesülnek, akkor az aláíró felek szerződést köthetnek. Ám ha mégsem teszik, akkor senki nem tartozik senkinek felelősséggel.

- Jogilag pontatlanul fogalmazott Szabó János miniszter. A szándéklevél ugyanis gyakorlatilag előszerződés, ha a benne foglalt feltételek teljesülnek - jelentette ki egy neve elhallgatását kérő nemzetközi jogász.

A magyar jog a szándéknyilatkozatot nem ismeri - mondta Nógrádi Péter nemzetközi jogász. Szerinte a dokumentum jogkikötései fontosak a kérdés eldöntésében. Az előszerződés erős dokumentum, a feltételek teljesülése után az aláíró feleket a szerződés megkötésére kötelezi. Tehát csak úgy nem lehet kisétálni belőle.

(Népszava)

Ajánló:

(angol nyelven)

Korábban:

(2000. július 7.)