Vágólapra másolva!
Tizennégy törvény módosítására lenne szükség ahhoz, hogy az önkormányzati okmányirodák zökkenőmentesen átvegyék 2001. január 1-jétől a jogosítvány és a forgalmi engedélyek kiadásának jogkörét a rendőrségtől. Ám a feladatok egy részét nem szabályozták, nem tisztázott, ki és hogyan fogja végezni a rendszámok leadását, kiadását. A belügyi tárca illetékese szerint nem szükséges ilyen számú törvénymódosítás, szerinte a végrehajtási utasítás szabályozza majd a feladatokat.
Vágólapra másolva!

Nehézségekbe ütközhet jövő év elejétől a jogosítványok és a forgalmi engedélyek okmányirodák általi kiadása. Információink szerint az ország rendőr-főkapitányságain a napokban tartottak tájékoztatót a felkészülésről az állomány részére, amin elhangzott: még 14 törvényt kellene módosítani ahhoz, hogy a kellő jogszabályi háttér meglegyen a hatáskörök átadásához.

Mint ismeretes, a parlament úgy határozott, hogy a jogosítványok és forgalmi engedélyek kiadása, valamint az összes ehhez kapcsolódó feladat 2001. január 1-jétől a kapitányságoktól átkerül az önkormányzati okmányirodákhoz, ám a hátralevő őszi ülésszak kevésnek bizonyulhat a módosításokhoz. (Módosítani kellene többek között a rendőrségről, az okmányirodákról, a szabálysértésekről, a bíróságokról, az államigazgatásról szóló törvényeket, valamint több belügyminiszteri rendeletet.)

Makovi András, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság Közlekedési Igazgatóságának főmunkatársa elmondta, számos olyan fontos feladatkör van, ami jelenleg nem szabályozott. A gépjárművek forgalmi rendszámának kiadása, cseréje, pótlása például kikerül a rendőrségi hatáskörből, ám az okmányirodákra vonatkozó jogszabály egy szóval sem említi ezt a feladatot. Nincs meghatározva emellett, hogy ki végezze a jogosítvány bevonását, visszaadását, ki kezelje a gyanús eredet-ellenőrzési szakvéleményeket. Makovi szerint egy bonyolult, rendkívül szerteágazó hatósági tevékenységet kellene átvenni az önkormányzatoknak úgy, hogy a vonatkozó jogszabályok egyelőre csak az új okmányok kitöltését határozzák meg feladatul.

Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint a hatósági feladat túl nagy megterhelést jelent az önkormányzatoknak. A tennivalók növekedésével az okmányirodák kinövik eddigi helyiségeiket, s ezzel párhuzamosan megnő az adminisztrációs dolgozók létszáma. A Belügyminisztérium feladatátvétellel kapcsolatos megállapodási javaslata nem fogalmaz világosan. Nem tudni, hogy a létszám feltöltéséhez, az infrastruktúra megteremtéséhez milyen segítséget ad a kormány, így elképzelhető, hogy jövő januárban - hasonlóan az idei év elejéhez - ismét sorban állásra kényszerülnek az ügyfelek.

Urbán György, a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalának vezetője elmondta, nem tud arról, hogy ilyen sok törvényt kellene módosítani. Hozzátette: a közlekedésigazgatási feladatok átadását a közlekedési nyilvántartásokról szóló törvény szabályozza, melynek végső egyeztetés alatt áll a végrehajtási utasítása.

Az idei költségvetésben 9,1 milliárd forintot különítettek el az okmányirodák működtetésére. Ezt az összeget 2,6 milliárd forinttal növelte a kormány. Az összeget időarányosan használják fel, azaz valamivel több mint felét elköltötték.

Veszprém önkormányzata tavasszal levelet írt a Belügyminisztériumnak, bezárja az okmányirodáját, ha nem kap segítséget. Eszközök hiányában ugyanis olyan lassan haladt az új személyi igazolványok kiadása, hogy folyamatos lakossági botrány kísérte a munkát. Számos önkormányzatnál alakult ki hasonló helyzet, amelyet súlyosbított, hogy divattá vált az új "kártyaszemélyi". Az érdeklődés csökkent, és több lett az okmányirodával ellátott városok száma. A jelenlegi 152 mellett novemberig további 80 új okmányiroda megnyitását tervezik. Az önkormányzatok attól tartanak, hogy az enyhülés csak átmeneti: a személyi igazolvány és az időközben átvett útlevél-ügyintézés mellé felsorakozik a vállalkozási engedélyek kiadása, valamint 2001. január 1-jétől a jogosítványok, forgalmi engedélyek és az ezekkel kapcsolatos ügyek intézése.

(Népszava)