850 millió forintot csaltak ki az egészségbiztosító zsebéből gyógyászati segédeszközök gyártói és fo

Vágólapra másolva!
Nyolcszázötvenmillió forintnyi kárt okoztak gyógyászati segédeszközöket forgalmazó és gyártó cégek az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP) azzal, hogy fiktív receptek alapján vették igénybe a termékek után járó támogatást. Az eddigi vizsgálatok szerint 40-50 olyan cég ismert, amely valamilyen módon visszaélt az említett támogatással. Az OEP ezért megpróbál új módszereket kidolgozni a visszaélések megakadályozására.
Vágólapra másolva!

Két vállalkozás ellen már eljárás indult, s az egyikkel fel is bontotta a szerződést az OEP – jelentette be Hagymássy Miklós főosztályvezető-helyettes az OEP vezetőinek keddi sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a 850 millió forintból az érintett cégek 50 millió forintot már visszafizettek az egészségbiztosítónak, a visszaélések azonban folyamatosak.

A cégek fiktív vények alapján, az orvosokat és a betegeket egyaránt megtévesztve vették igénybe a jogosulatlan támogatást. Előfordult az is, hogy egy receptre több eszközt írtak fel, a beteg azonban ezek közül csak egyet kapott meg. Arra is volt példa, hogy egy cég a támogatási listán szereplő terméke helyett másik, de ahhoz hasonló segédeszközt gyártott és adott a betegeknek.

Hagymássy Miklós megemlítette: van olyan cég, amely 70 millió forinthoz jutott hozzá jogosulatlanul, s ebből 33 millió forint egyetlen orvos által felírt vények alapján járó támogatás volt.

A visszaéléseket rendkívül nehéz bizonyítani, mivel a cégeknek nem egy esetben több telephelyük is van. Az egyik bírósági ügyben előfordult, hogy a vállalkozás két alkalmazottját gyanúsították. A főosztályvezető véleménye szerint nehéz azonban elhinni, hogy a dolgozók saját zsebükre dolgoztak volna. Közölte: az OEP új módszereket próbál kidolgozni, amelyekkel vissza lehet szorítani a támogatás jogosulatlan igénybevételét.

Lampé Zsolt főigazgató beszámolt arról is, hogy Pest és Heves megyében április óta kísérleti jelleggel kölcsönözhetnek a rászorulók bizonyos gyógyászati segédeszközöket. Ennek az az előnye, hogy a betegeknek nem kell megvásárolniuk olyan drága eszközöket, amelyeket csak
ideiglenesen használnak. Az OEP is spórol, mert kevesebb támogatást kell kifizetnie. Amennyiben jók lesznek a tapasztalatok, év végétől az egész országban lehetővé teszik a segédeszközök kölcsönzését.

Azok a betegek kölcsönözhetik ki a segédeszközöket, akiknek hat hónapnál rövidebb ideig van ezekre szükségük. Akik ennél tovább kénytelenek segédeszközt használni, azok részére részletfizetési lehetőséget biztosítanak. Az érintetteknek egy év alatt kell kifizetniük az eszköz árát.

(MTI)

Ajánló: