Perek indultak kórházak ellen a fertőzések miatt<br/>

Vágólapra másolva!
Jelenleg több per van folyamatban kórházak ellen fertőzések okozta következmények - egészségkárosodás, illetve haláleset - miatt. Egy esetleges kártérítési per kimenetele attól függ, hogy az adott kórház betartotta-e a járványügyi, közegészségügyi előírásokat. Az alkotmányjogász szerint jó eséllyel lehet pert indítani a korrekt tájékoztatást elmulasztó intézmény ellen.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi törvény hézagos, nem rendelkezik a többeket érintő fertőzéses ügyekről. A jog nem szabályozza, hogy egy adott egészségügyi intézményre vonatkozó ilyesfajta adatokat hogyan kell kezelni. Ugyanakkor a törvény szerint a betegnek joga van az egészségügyi szolgáltatók által nyújtott ellátások jellemzőiről, azok elérhetőségéről tájékoztatást kapni - tudta meg a Népszava Kolláth György alkotmányjogásztól. Kolláth úgy véli, éppen ezért nem kevés eséllyel indíthatnak kártérítési pert a korrekt tájékoztatást elmulasztó intézmények ellen a kórházi fertőzések következményeit viselő betegek.

Mint ismert: idén eddig 15 kórházi fertőzéses járványról érkezett bejelentés az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz (ÁNTSZ), melynek következtében 11 beteg meghalt. A gyulai kórházban elhunyt 3 beteg esetében is fertőzést mutattak ki a szakemberek, de a kórház illetékese szerint még nem tisztázott, hogy az úgynevezett MRSA gennykeltő baktérium okozta halálukat.

Kovács József, a gyulai kórház helyettes orvos igazgatója szerint a fertőzés észlelése után nem vettek fel több beteget az érintett sebészeti és intenzív osztályokra. A beutalt, nem sürgős ellátást igénylő betegeket hazaküldték, miután tájékoztatták őket a fertőzésről. Más osztályok betegeit nem értesítették a járványról, mivel a sebészeten és az intenzív osztályon dolgozók más részlegek betegeivel nem álltak kapcsolatban. Gyulán egyébként 21 beteg fertőződött meg, többségük tünetmentes volt. Hétfő óta már vége a járványnak, az osztályok fogadhatnak új betegeket is.

Ádám György, az ELTE jogi karának tanára, ügyvéd szerint előfordul, hogy a kórházak nem tájékoztatják a betegeket a kórházi fertőzésről. De ez szerinte nem általános jelenség. Elmondta, hogy jelenleg 2-3 per van folyamatban kórházak ellen fertőzéskövetkezmények: egészségkárosodás, illetve haláleset miatt. Az a véleménye, ha teljesen kizárt, hogy egy adott osztályról továbbterjedjen a fertőzés, akkor más osztályok betegeit nem szükséges
tájékoztatni.

Nincs adat arról, hogy a fertőzésről nem tájékoztatták volna a kórházak a betegeket - mondta Martini Jenő ügyvéd, szakorvos, aki nem tud arról, hogy az utóbbi két esetben fertőzés miatt pert indítottak volna az egészségügyi intézmények ellen. Az ügyvéd szerint soha nem fogjuk elérni a kórházak baktériummentességét. Az egészségügyi intézményekben előforduló fertőzések világviszonylatban gondot okoznak. Martini elmondta, a kártérítési per kimenetele attól függ, hogy az adott kórház betartotta-e a járványügyi, közegészségügyi előírásokat. Úgy véli, ha izoláltan fordul elő a fertőzés, akkor nem szükséges minden esetben tájékoztatni más osztályok betegeit.

(Népszava)