Feladatokat szab olajügyben az MSZP<br/>

Vágólapra másolva!
Benyújtotta az MSZP parlamenti frakciója az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményező javaslatát. A szocialista épviselőcsoport a szükséges számú aláírást mellékelve tegnap juttatta el a dokumentumot Áder János házelnöknek. Az ellenzéki párt négy pontba gyűjtve összegezte azokat a feladatokat, amelyeket szerinte az olajügyek kivizsgálása érdekében végre kell hajtani. Lapunk információi szerint ősszel megtarthatják a Pintér kontra Pallag pert. Mint ismert, a belügyminiszter rágalmazás miatt nyújtott be keresetet az olajbizottság FKGP-s elnöke ellen.
Vágólapra másolva!

Augusztus 31-re tűzte ki a Pesti Központi Kerületi Bíróság a Pintér kontra Pallag ügy tárgyalását - értesült a Népszava. Mint ismert: Pintér Sándor belügyminiszter személyiségi jogainak megsértése miatt perli Pallag Lászlót, az olajbizottság kisgazda elnökét. Ha az Országgyűlés mentelmi bizottsága, illetve a parlament felfüggeszti Pallag mentelmi jogát, akkor is csak leghamarabb novemberben tárgyalja majd a bíróság Pintér Sándor és Lezsák Sándor a kisgazda képviselő ellen rágalmazás miatt indított büntetőügyeit.

A Népszava információi szerint augusztus 30. után tűzi csak napirendre a Pesti Központi Kerületi Bíróság annak a polgári ügynek a tárgyalását, melyet Flaisz Ferenc vállalkozó - személyiségi jogainak megsértése miatt - indított Pallag, Nógrádi Zsolt, az olajügy tanúja és Pancza István, a bizottság kisgazda tagja ellen. Máté László volt MSZP-pénztárnok rágalmazásért perelte be Nógrádit. A Pesti Központi Kerületi Bíróság még nem tűzte ki a tárgyalást.

Elfogultságtól mentes, szakszerű, következetes, személyekre és szervezetekre való tekintet nélküli eljárást, valamint a felelősség megállapítását várja az MSZP parlamenti frakciója az olajügyekkel kapcsolatban. A szocialisták szerint a feladat nagysága és bonyolultsága ugyanakkor azt teszi szükségessé, hogy ezt a munkát ügyészekből álló, kellő létszámú és megfelelően ellátott külön csoport végezze el.

Egyebek mellett ilyen testület létrehozását kezdeményezi képviselői önálló indítványában három MSZP-s honatya. Nagy Sándor, Gál Zoltán és Vancsik Zoltán a parlament rendkívüli ülésének augusztus 15-i összehívását indítványozó szocialista javaslathoz csatolt beadványukban több javaslatot is megfogalmaztak ezzel kapcsolatban.

Az ügyészekből álló munkacsoport felállítása mellett indítványozzák többek között, hogy az Országgyűlés kérje fel az Országos Igazságügyi Tanácsot: biztosítson soronkívüliséget az úgynevezett olajügyek büntetőtárgyalására. (Korábban az SZDSZ is javasolta, hogy egy "feddhetetlen" ügyészekből álló csoportot hozzanak létre a történtek kivizsgálására.)

Az MSZP-s politikusok szerint szükséges lenne az is, hogy a parlament kérésére a miniszterelnök rendeljen el vizsgálatot annak megállapítására: milyen mulasztások és jogsértések történtek az olajügyekben eljáró rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársai részéről.

Végül kezdeményezik, hogy az igazságügyi miniszter és a pénzügyi tárca vezetője az illetékes állami szervek bevonásával vizsgálja meg: a jelenleg érvényes jogszabályok adnak-e lehetőséget az olajügyekhez hasonló visszaélésekre.

A szocialisták azt szeretnék, ha az általuk szükségesnek tartott vizsgálatok eredményeiről legkésőbb az idei parlamenti ülésszak végéig tájékoztatnák az illetékesek az Országgyűlést.

Kovács László frakcióvezető tegnap minden képviselőcsoport vezetőjéhez eljuttatta azt a nyilatkozatot, amelynek aláírásával az országgyűlési képviselők kinyilváníthatják: sem ők, sem családtagjaik nem érintettek az olajügyekben. Az MSZP-s politikus a távirati irodának nyilatkozva elmondta: kérte a frakcióvezetőket, hogy ha egyetértenek a nyilatkozattal, írják alá, s erről tájékoztassák a közvéleményt.

Keleti György, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke bejelentette, szerdán a testület mégsem tart ülést, mert az olajügy "koronatanúja", Nógrádi Zsolt többszöri megkeresésükre sem reagált. Az olajügyeket vizsgáló parlamenti bizottság előtt tanúskodó fiatalembertől a nemzetbiztonsági bizottság elsősorban azt szeretné megtudni, hogy valóban voltak-e olyan titkosszolgálati kapcsolatai, amelyekről egy hét végi televíziós nyilatkozatában mesélt. A bizottsági elnök elmondta, nemcsak Nógrádit, hanem azokat is szeretnék meghallgatni, akik állítólagosan felkészítik őt, illetve a polgári titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli minisztert is. Szerinte nincs kizárva, hogy a titkosszolgálatoktól távozott személyek is állhatnak az ügy hátterében, de ezt csak akkor lehet tisztázni, ha Nógrádi megjelenik a bizottság előtt.

(Népszava)