Megkent önkormányzati képviselők <br/>

Vágólapra másolva!
A közbeszerzések során évente 20-30 milliárd forint kenőpénz vándorol zsebből zsebbe - véli Várday György közbeszerzési szakértő, aki a Magyar Hírlapnak elmondta, bár számos intézkedés született a közelmúltban a visszaélések megfékezésére, ám mindez nem elég.
Vágólapra másolva!

Várday György tud olyan fővárosi befolyásos önkormányzati képviselőről, aki tanulmányút címen évente legalább tizenkétszer utazik Thaiföldre, hogy igénybe vegye az ottani masszázs-szalonok nyújtotta szolgáltatásokat. Mindezt azért teheti meg, mert jól "képviseli" bizonyos cégek érdekeit. De olyan önkormányzati képviselőket is ismer, akik évente váltanak kocsit, akik között akad, aki szerény bérlakását, rövid időn belül, felcserélte nagy értékű családi házra.

Magyarországon jelenleg nem működik a civil kontroll, s enélkül nem lehet sikeresen hadat üzenni a korrupciónak. Jelenleg a közbeszerzési eljárások tisztaságát az Állami Számvevőszék és a Központi Ellenőrzési Iroda hivatott ellenőrizni, csakhogy mindkét intézmény annyira leterhelt, hogy az egész folyamatot nem, csupán epizódokat tud megvizsgálni.

A korrupció melegágyaként számon tartott "zárt" tárgyalásos eljárások száma ugyan csökkent, de még mindig kevésnek tűnik az úgynevezett meghívásos pályázatok száma, pedig az Európai Unió gyakorlatában ez számít az "alapesetnek". Ennek aránya évek óta 2-3 százalék körül mozog. Várday György szerint ennek valószínűleg az az oka, hogy a meghívásos eljárás átfutási ideje hosszú, ezért sokan idegenkednek tőle.

(Magyar Hirlap)