Háziorvos nem lehet bizottsági és képviselő-testületi tag<br/>

Vágólapra másolva!
Alkotmánybírósághoz fordult a Társadalmi Igazságosságért Mozgalom, mivel aggályosnak tartja azt a jogszabályt, amely a 2002-es önkormányzati általános választástól kezdődően a lehetséges jelöltek köréből kizárná többek között a háziorvosokat. Az orvostársadalom megosztott: a többség a szakmai kontroll elvesztésétől tart, vannak, akik a demokratikus intézményi rend egyik feltételének tartják e változást.
Vágólapra másolva!

Több ezer háziorvost foszthat meg akár örökre önkormányzati tisztségétől a helyi önkormányzati képviselők jogállásáról szóló, június végén megjelent törvény. Az önkormányzati képviselő-testületből való kirekesztés mindenkire vonatkozik, aki önkormányzati feladatot lát el az önkormányzattal kötött vállalkozási, megbízási vagy munkaszerződés alapján. A két év múlva életbe lépő jogszabály feltételeinek megfelelő személyek bizottsági tagok sem lehetnek, azaz például egy háziorvos még megválasztása esetén sem lehet a képviselő-testület vagy az egészségügyi bizottság tagja. Márpedig a háziorvosok több mint kilencven százaléka megfelel ezen besorolásnak, mivel többségük vállalkozóként, megbízási szerződéssel látja el feladatát - mondta el kérdésünkre Báthori Gábor, a Társadalmi Igazságosságért Mozgalom elnöke.

A taláros testülettől most azt kéri a szervezet, hogy állapítsa meg a negatív diszkriminációt, és indítványozza a törvény módosítását. Az alkotmányban biztosított választási és választhatósági jog csorbulásán kívül Báthori kifogásolja azt is, hogy a lépés feszültségekhez vezet az orvosi társadalomban, hiszen a kórházi orvosok továbbra is választhatók a szóban forgó tisztségekre.

- Meg kell várni, milyen döntést hoz az Alkotmánybíróság - válaszolta a Népszava érdeklődésére Pommersheim Ferenc, a Magyar Orvosi Kamara érdekvédelmi bizottságának elnöke. Az onkológus szakorvos szerint e lépéssel újabb csalódás éri a háziorvosokat, akik a praxisprivatizációtól pozícióik erősödését várták.

- A háziorvosok képviselő-testületből való kizárásával a szakmát zárják ki a szakmai döntések meghozatalából - vélte Párkányi Ferenc, a székesfehérvári önkormányzat egészségügyi bizottságának elnöke, maga is gyakorló háziorvos. A jogszabály a kistelepüléseket érinti majd igen hátrányosan, hiszen a falvak értelmiségét adó orvosok mindig benne voltak a helyhatósági munkában. Párkányi Ferenc attól tart: az egyébként is kiszolgáltatottságukra panaszkodó falusi orvosok kiszorulva a képviselő-testületből még kevésbé tudnának forrásokat teremteni a helyi egészségügyi ellátás szinten tartására, fejlesztésére.

Többen ugyanakkor úgy vélik, ha a háziorvosokat nem is, de az önkormányzattal szerződésben álló intézmények, társaságok vezetőit joggal zárja ki a jogszabály a képviselő-testületből és a bizottságokból. Az összeférhetetlen pozícióban lévők ugyanis igen könnyen szerezhetnek előnyt ily módon társaikkal szemben.

Saját tagságának egy részével is szembehelyezkedve Kollai Balázs, a Magyar Praktizáló Orvosok Szövetségének elnöke egyetért a jogszabály minden pontjával. Véleménye szerint a háziorvosoknak nem feladata a lobbizás, idejüket inkább a prevencióra, betegellátásra kéne fordítaniuk. A képviselő-testületekben a demokratikus intézményrendszer demokratikus működése biztosításának érdekében civileknek kell ülniük, nem a saját szerződéseikről döntő elfogult szakembereknek - mondta kérdésünkre Kollai Balázs. Az esetleges szakmai döntések megkönnyítésére mind a bizottságoknak, mind a képviselő-testületnek megvan a lehetőségük szakértők véleményének kikérésére.

Fadgyas Gábor

(Népszava)