Veszélyben a tanárok béremelése<br/>

Vágólapra másolva!
Az érdekelt minisztériumok nem tudtak megegyezni a pedagógusok jövő évi béremelésének mértékéről, ezért a kormány döntésén múlik, hogy az oktatási tárca tartani tudja-e a tanároknak már korábban beígért bérfejlesztést.
Vágólapra másolva!

Jövő év elején 7,5, szeptembertől pedig további 20 százalékos bérfejlesztést tervezünk a pedagógusok számára - nyilatkozta a Népszavának Stark Antal, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. Eszerint a 84 ezer forintos pedagógus-átlagkereset jövőre 108 ezer forintra emelkedne. (A jelentős növekedés a kötelező óraszám tízszázalékos emelésével, illetve a túlórák csökkentésével járna.)

Az emeléseknek - a pedagógusok létszámának csökkentése nélkül - 27 milliárd forintos a költségigénye - mondta Stark Antal. Ebből a 20 százalékos szeptemberi kiemelt illetményfizetés 13-15 milliárd forintot emésztene fel.

A szaktárca számításai szerint a bér- és járulékos költségek finanszírozásához összességében 38 milliárd forinttal kellene növelni a közoktatási normatíva összegét. (A jelenlegi 275-ről 313 milliárdra).

A Pénzügyminisztérium (PM) szakértői szerint ugyanakkor a központi juttatás ilyen arányú emelése rendkívüli módon megterhelné a költségvetést, ezért nem támogatnak ekkora mértékű bővülést. A PM a jogszabály módosítását sem tartja kizártnak a kisebb normatívaemelés érdekében. (A pénzügyi tárca által készített előzetes költségvetési koncepcióban korábban már javasolták a finanszírozási garancia eltörlését).

A közoktatási törvény olyan új feladatokat irányoz elő az iskoláknak, melyek megfelelő pénzügyi támogatás nélkül megvalósíthatatlanok - reagált az elmondottakra Árok Antal, a Pedagógus Szakszervezet (PSZ) titkára. Szeptembertől például minden, 300-nál több tanulót foglalkoztató iskolában szabadidő-szervezőt kell alkalmazni. Mindez két-három ezer tanári állást jelent, mely pénz nélkül betöltetlen marad, növelve a pedagógus munkanélküliek számát.

Mindeközben a kormány előzetes ígéretével szemben idén reálértékben nem növekedett, hanem csökkent a pedagógusok bére - szögezte le a PSZ titkára. Újabb elvonást már nem visel el a szféra: amennyiben nem lesz béremelés, demonstrációra vagy akár sztrájkra is sor kerülhet.

Árok Antal hozzátette: már idén is főként saját forrásaik átcsoportosításával teremtették elő az önkormányzatok a jogszabályban biztosított normatívanövekmény összegét. A több tízmilliárd forinttal megnövelt központi juttatást ugyanis nem közvetlen támogatásként kapták az iskolafenntartók, hanem többek között a személyi jövedelmadó helyben maradó részéből kellett kigazdálkodniuk a beígért összeget.

A szakszervezet még a héten tárgyalásokat kezdeményez az oktatási kormányzattal a helyzet tisztázása érdekében.

Kirády Attila

(Népszava)

Ajánló:

A tárca elektronikus oldala.

Korábban:

(2000.06.22.)