Az ellenőrzött éttermek 35 százalékában találtak hiányosságot<br/>

Vágólapra másolva!
Az idén eddig 30 százalékkal több panasz érkezett a budapesti vendéglátóhelyekről, mint tavaly. Többségében külföldi vendégek panaszkodtak az árlapon szereplő összegnél magasabb számlára, hiányos ártájékoztatásra, esetenként a felszolgált ételek, italok minőségére, udvariatlan magatartásra. A belvárosi vendéglátóüzletekben évek óta folyó praktikák miatt a sértettek a kerületi rendőrőrsön tesznek bejelentést. - Nem kereskedelmi szabálysértésről van szó, hanem sok esetben konzumálással, csalással, prostitúcióval összefüggő jelenségről - tudta meg a Népszava Tóth Istvánnétól, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének igazgatójától.
Vágólapra másolva!

A külföldieket az utcán leszólító és egy bizonyos vendéglátóhelyre invitáló hölgyek miatt gyakran horribilis számlát kell fizetnie a turistának. A tapasztalatok szerint a magukat egy italra meghívató fiatal lányok a lehető legdrágább bort vagy pezsgőt kérik. A külföldi pedig nem nézi meg az itallapot. Több étteremben, bárban árulnak 30 ezer forintért Tokaji aszút, 22 ezerért pezsgőt, 30 ezerért halsalátát.

A budapesti amerikai nagykövetség internetes honlapján öt, amerikaiak számára elkerülendő V. kerületi vendéglátóhely szerepel. A lap információi szerint a listát Washingtonból kapja a követség, s azt a hazatért turisták panaszai alapján állítják össze.

Milliós nagyságrendű számla mostanában nem fordult elő, ám egy V. kerületi étteremben 16 ezer forint helyett 160 ezret kértek a vendégtől. Ugyancsak a belvárosban két deciliter kimért folyó borért az itallapon kiírt 1200 forint helyett 8400 forintot kellett fizetnie a turistának. Szintén az V. kerületben három sörért és egy pezsgőért 127 ezer forintot számláztak.

A fogyasztóvédelmi felügyelők az ellenőrzött 300 vendéglátóhely 35 százalékában találtak hiányosságot. Az ártájékoztatás hiánya, a blokkadási kötelezettség elmulasztása, magasabb ár, a vendég megkárosítása miatt eddig összesen 1,5 millió forint szabálysértési és 3 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot róttak ki. A külföldi turisták megkárosításának megelőzésére a fogyasztóvédelem 100 ezer példányban tájékoztató füzetet jelentetett men felhívják a figyelmet a vendéglátóhelyi praktikákra.

- A vendéglátóhelyek módszerei az évek során finomodtak: ritkább az erőszak, nem tartják vissza a számla miatt reklamálót - mondta Tóth Attila, az V. kerületi rendőrkapitányság bűnügyi osztályának vezetője. A számlavita során a külföldit ért atrocitás miatt 15-20 esetben indult, de csak mintegy öt esetben zárult eredményesen büntetőeljárás. Vagy megpofozták az irreális számlát ki nem fizető vendéget, vagy erőszakkal a bankautomatához kísérték. Gondot okoz, hogy a turisták az eset után szinte azonnal hazautaznak, így az ügy bizonyítása nagyon nehéz.

- A vendéglői túlszámlázások kapcsán jellemzően zsarolás és önbíráskodás bűntettének alapos gyanújával indul büntetőeljárás – mondta a lapnak Harcz Anikó, a V., VIII., XIII. kerületi ügyészség vezető-helyettese.

Várhatóan ősszel kezdi meg a Pesti Központi Kerületi Bíróság annak a büntetőügynek a tárgyalását, amelyben egy V. kerületi bár pincérnője és hat férfi segítője ellen emelt vádat az ügyészség zsarolás miatt. A vádirat szerint két amerikai állampolgár asztala mellé - hívatlanul - ült két konzumhölgy azzal a kéréssel, hogy nekik is rendeljenek egy italt. A turisták ezt megtagadták, ám a hölgyeknek mégis kihoztak két koktélt. Ennek ellenére a számlán ez a két ital is szerepelt, amit az amerikaiak nem voltak hajlandóak kifizetni. Felháborodásukat hallva több férfi lépett asztalukhoz, akik veréssel fenyegetőztek, illetve azzal, hogy innen fizetés nélkül nem engedik el őket. A két amerikai a kijárat felé indult, hogy rendőri segítséget kérjen. A férfiak azonban útjukat állták. Körbe- fogták őket, és lökdösődni kezdtek, az egyiket pedig megrúgták. Az ügyészség vádirata szerint a további bántalmazástól félve az amerikai turisták végül 24 ezer forintot adtak a pincérnőnek. Augusztus 5-én a vád szerint négy olasz turista járt pórul ugyanígy az V. kerületi bárban. A törvény egyébként az önbíráskodást egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti, mint ahogy a zsarolás alapesetét is. A büntetés viszont kettőtől nyolc év lehet, ha a zsarolást bűnszövetségben vagy súlyos fenyegetéssel követik el. Bűnszervezet tagjaként elkövetett zsarolásért öttől tíz évig terjedő szabadságvesztést szabhatnak ki a bíróságok.

(Népszava)

Ajánló: