Feledésbe merülnek az ombudsman indítványai<br/>

Vágólapra másolva!
Lista készül arról, fennállásának öt éve alatt milyen törvényalkotási, illetve -módosítási indítványokat tett az ombudsman hivatala az Országgyűlésnek. Gönczöl Katalin a Magyar Hírlapnak elmondta: nincs visszakérdezési joga, így félő, hogy javaslatai a feledés homályába vesznek. Az emberi jogi bizottság most azt kéri Áder Jánostól: a parlament tűzze napirendre az állampolgári biztos eddig mellőzött indítványait.
Vágólapra másolva!

''Azokban az országokban, ahol az ombudsmannak van javaslattevő joga, ott vissza is kérdezhet, azaz nyomon követheti indítványa sorsát. Én viszont ezt nem tehetem meg'' - nyilatkozta a lapnak Gönczöl Katalin. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, mint mondta, nem tudja, egy-egy javaslatával mi a törvényalkotó szándéka, erről csak informálisan, a sajtón keresztül értesül.

Amikor mégis megkérdezi a parlamenti bizottságok tagjait, "hallottak-e" egy-egy korábbi javaslatáról, gyakran előfordul – főként kormányváltások után -, hogy az új képviselőknek teljesen ismeretlen az ügy.

Mint a lap megtudta, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság – először ősszel, majd a napokban - javaslatot tett Áder János házelnöknek, bizottsági elnöki értekezleten vitassák meg: akar-e a parlament az ombudsman javaslataival sajátjaként foglalkozni, a szakbizottságok bevonásával gondoskodni arról, hogy azok ne vesszenek a feledés homályába.

Az ombudsmani hivatalban már készül és várhatólag szeptember elejére összeáll az a lista, amely az 1995. július elsejétől máig törvények megalkotására, módosítására vagy hatályon kívül helyezésére tett javaslatokat tartalmazza - közölte Gönczöl Katalin.

Tavaly 57 törvényalkotási, 22 törvénymódosítási javaslatot tett Gönczöl Katalin a parlamentnek. Kiemelte: jelenleg teljes a bizonytalanság, mi a szándékuk a törvényalkotóknak a konzuli törvénnyel, amelynek megalkotását az ombudsman 1988 óta sürgeti. A különböző jogcímen külföldön tartózkodó magyar állampolgárokról ugyanis jelenleg egy alacsonyabb szintű jogszabály rendelkezik, mint azokról, akik itthon vannak.

Gönczöl hasonlóképp sürgeti az eltűnt személyek felkutatására és körözésére vonatkozó törvény megalkotását. A fogdabeli rendkívüli halálesetekről, illetve a rendőrségi fegyverhasználatról szóló jogszabály módosítását szintén fontosnak tartja az ombudsman.

Noha ezek az ajánlások kétségkívül többletmunkát rónak a törvényalkotókra, "illenék" legalább a legfontosabbakat napirendre tűzni - véli Kósáné Kovács Magda, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság szocialista elnöke.

Dusza Erika

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Tájékoztató a hivatalról.