Nem jutalékot, hanem vállalkozói díjat fizettek az ünnep megrendezéséért<br/>

Vágólapra másolva!
A millenniumi ünnepségek megrendezésével megbízott Happy End Kft. A feladatok húsz százalékát látta el, s vállalkozói díjként az ünnepre fordított összeg 20 százalékát kapta meg vállalkozói díjként. A Magyar Hírlap által megkérdezett PR-cégek szerint a piacon a 15 százalékos ügynökségi díj az elfogadott.
Vágólapra másolva!

A Happy End Kft. nem jutalékot, hanem vállalkozói díjat kapott a millenniumi ünnepségek rendezéséért - szögezte le a Magyar Hírlap kérdésére Wermer András, a cég kreatív igazgatója.

Korábban Tóth István Zoltán, az Országimázs Központ vezetője nem kívánt részletes tájékoztatást adni arról, mire fordították az augusztus 20-i ünnepségekre szánt 765 millió forintot. Azt mondta, hogy a rendezvények szervezésében közreműködő Happy End Kft. a piacon szokásos húsz százalékos jutalékot kapott az elvégzett munkáért, de nem részletezte, milyen alapösszeg húsz százalékát fizették ki a cégnek.

Ezzel kapcsolatban Wermer András úgy nyilatkozott: a Happy End a feladatok húsz százalékát látta el, s vállalkozói díjként az ünnepre fordított összeg húsz százalékát kapta meg. A vállalkozói díjat a cég a gyártási és szervezési munkákra fordította úgy, hogy nyereséget is produkáljon - fűzte még hozzá. A Happy End feladata volt, hogy kitalálja a több helyszínen zajló rendezvényeket, megszervezze és kifizesse a csaknem ötezer fellépő és tízezer közreműködő munkáját, valamint elkészítse a plakátokat, meghívókat, és reklámspotokat - mondta Wermer András. Hozzátette még: két évvel ezelőtt ők nyerték meg azt a tendert, amelyet az állami ünnepek szervezésére írtak ki.

Emlékezetes, hogy a Fidesz 1998-as választási kampányát irányító Happy End Kft. nyerte meg 1999-ben a kormányzati kommunikációs feladatokra, illetve az állami rendezvények és ünnepségek megrendezésére kiírt közbe-szerzési pályázatot, miután a másik öt pályázó súlyos alaki hiba miatt kiesett a versenyből. A Miniszterelnöki Hivatal a keretszerződés szerint havi 3 millió forint átalánydíjat fizet a cégnek, és minden konkrét megbízás külön szerződés tárgyát képezi.

A lap megkérdezte több rendezvényszervezéssel is foglalkozó PR-cég képviselőjét is arról, mennyire elfogadott a piacon a 20 százalékos vállalkozói díj. A nagyobb projektek szervezésével foglalkozó ügynökségek képviselői elmondták: általában a teljes költség 15 százalékát kérik a szervezésért és a reklámköltségekért. Az egyik multinacionális PR-iroda képviselője úgy nyilatkozott: a millenniumihoz hasonló nagyságrendű rendezvény esetén 8 százalékos díjat is elfogadhatónak tartott volna. A vállalkozói díj megítélésénél azonban mindig figyelembe kell venni, pontosan milyen feladatra szerződik a cég: csak szervezésre és alvállalkozók megkeresésére vagy kreatív munkára, reklámozásra, a rendezvény biztosítására és technikai lebonyolítására is.

Joób Sándor

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000.08.08.)