Bővítenék a gyest igénylők körét<br/>

Vágólapra másolva!
Jövedelemtől és lakcímtől függetlenül, a gyermek jogán kellene kapnia gyest minden gyámnak is, aki kiskorú anya gyermekéért felel - állapította meg Gönczöl Katalin ombudsman most elkészült vizsgálatában. Felkérte a szociális tárcát a szabályozás kiegészítésére, az illetékesek azonban aggályosnak látják a módosítást. Vezetői egyeztetésre vár az a törvénytervezet, amely a nagyszülőnek és más rokonnak is lehetővé teszi majd a gyes igénybevételét.
Vágólapra másolva!

A gyes jogi szabályozásának kiegészítésére kérte fel a szociális és családügyi minisztérium illetékeseit Gönczöl Katalin. Az ombudsman ajánlásában megfogalmazza: ha fiatalkorú anya neveli gyermekét, akkor a gyám, saját jövedelmétől és lakcímétől függetlenül, a gyermek jogán kaphasson családi pótlékot és gyermekgondozási segélyt. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa közleménye szerint több panaszos fordult hozzá beadvánnyal, sérelmezve a kiskorú anyák újszülötteinek pénzbeli ellátásával kapcsolatos problémákat. A kiskorú anya ugyanis - korlátozott jogképessége miatt - nem lehet gyermeke törvényes képviselője, ezért az újszülöttnek gyámot kell kinevezni, aki vagy a vér szerinti nagyszülő vagy más, arra alkalmas személy lehet. A gyám azonban csak egyféle pénzbeli ellátásban részesülhet, ugyanis csak akkor kaphat gyermekgondozási segélyt, ha a gyermek másfél éves koráig nincs jövedelme, illetve semmilyen rendszeres pénzellátásban nem részesül. A gyámok többsége a gyakorlat alapján vagy jövedelempótló támogatásban részesül, vagy saját jogon nyugdíjat kap. Ha a gyermeknevelési segélyt választja, az előző két ellátást nem veheti fel.

Sérelmezték azt is, hogy a szülést követően több hónappal neveztek ki gyámot a gyermeknek, ezért a család többhavi családi pótléktól és gyermekgondozási segélytől esett el. Az országgyűlési biztos álláspontja szerint ezekben az eljárásokban sérült a kiskorúnak a szociális biztonsághoz, a testi fejlődéshez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz fűződő joga, valamint a jogbiztonsághoz és a tisztességes eljáráshoz való alkotmányos joga.

A Népszava értesülései szerint a Szociális és Családügyi Minisztérium 60 napon belül dönt a beadványról, azt azonban az illetékesek elmondták: több ponton is aggályosnak tartják a kérelmet. Egyrészt mérlegelni kell, hogy ha az anya nem dolgozhat, rendszeres jövedelemmel nem rendelkezhet, akkor egy gyám mindezek mellett hogyan kaphatná meg az illetményt. Másrészt, a minisztériumból kapott információk szerint azt is nehéz lenne ellenőrizni, hogy jövedelemszerzés mellett hogyan látja el a kinevezett gyám a gyermeket.

Mindezek mellett már vezetői egyeztetésen van az a törvénytervezet, amely kiterjesztené azok körét, akik a gyest igénybe vehetik. - Eszerint a családon belül dönthetik majd el, mikor járnak legjobban: akkor, ha valamelyik szülő, vagy ha a nagyszülő, esetleg rokon marad otthon a kisgyerekkel - tájékoztatott Szemkeö Judit, a tárca politikai államtitkára. Ezzel elsősorban azoknak az 50 év körüli, de még nem nyugdíjas nagyszülőknek is segíteni akar a tárca - mint az államtitkár asszony elmondta -, akik elvesztették munkahelyüket, koruk miatt elhelyezkedni nem tudnak, nyugdíjra azonban még nem jogosultak. - Így hivatásos nagyszülőként a gyes ideje is beszámítana szolgálati idejükbe és mégsem munkanélküliként, szociális segélyen kellene letölteniük a munkából hátralévő éveiket - indokolta az elképzeléseket Szemkeö Judit. A minisztérium vezetői várhatóan két héten belül döntenek majd a már elkészült tervezetről.

(Népszava)