Az Országgyűlés dönthet a hódmezővásárhelyi önkormányzatról<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés dönthet arról, feloszlatja-e a hódmezővásárhelyi önkormányzati testületet. A parlament illetékes bizottsága szerdán általános vitára alkalmasnak találta az ezzel kapcsolatos javaslatot.
Vágólapra másolva!

A hódmezővásárhelyi testület feloszlatására a kormány tett javaslatot az Országgyűlésnek a helyi közigazgatási hivatal vizsgálata és az Alkotmánybíróság állásfoglalása alapján. Lamperth Mónika (MSZP), az önkormányzati bizottság alelnöke javasolta, hogy addig ne foglalkozzon a testület a témával, amíg Rapcsák András polgármester ügyében nem születik meg a bírósági ítélet, de ezt a bizottság kormánypárti tagjai nem támogatták. Kóródi Mária, a bizottság szabad demokrata alelnöke elmondta: információi szerint nem működésképtelen a hódmezővásárhelyi
testület, ezért nem biztos, hogy szükség van a feloszlatására.

"A helyi önkormányzatokról szóló törvény nem működésképtelenséggel indokolja, ha egy testületet fel kell oszlatni, hanem annak alkotmányellenes működésével" - mondta Bekényi Károly, a Belügyminisztérium önkormányzati főosztályának helyettes vezetője. Bekényi közölte: a hódmezővásárhelyi önkormányzat azért működik
alkotmányellenesen, mert a testület a működését veszélyeztető tartós konfliktust nem rendezte ésszerű határidőn belül, vagyis a Rapcsák András ellen indított fegyelmi eljárásokat nem zárta le idejében. A szakember szerint erre nem lehet indok az, hogy a polgármester huszonkétszer nem jelent meg a testület előtt, mivel a fegyelmi ügyekben Rapcsák András távollétében is lehetett volna dönteni.

Az önkormányzati bizottság ellenzéki képviselői szerint az Alkotmánybíróságnak feltett kérdés - Önkényesen akadályozza-e Rapcsák András polgármester munkáját a helyi önkormányzati testület? - eleve nem volt helyes. Szerintük tényfeltáró vizsgálatra lenne szükség ennek eldöntésére.

A bizottság ülésén részt vett Rapcsák András, aki a hódmezővásárhelyi testület tagjait azzal vádolta, hogy időhúzásból nem rendezik a konfliktust, hiszen ha fél éven belül nem oldódik meg a vitás helyzet, akkor már nem lehet új önkormányzati választásokat tartani ebben a parlamenti ciklusban. Ellenzéki képviselők ezzel kapcsolatban közölték: Hódmezővásárhely alpolgármesterei azért nem tudtak reagálni az elhangzottakra, mert csak ma délelőtt kaptak értesítést arról, hogy ülésezik az önkormányzati bizottság.

(MTI)