Adatvédelmi szempontból aggályos az új információs központ létrehozása<br/>

Vágólapra másolva!
Mikó István dandártábornok, a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság jelenlegi parancsnoka a legesélyesebb jelölt a maffiaellenes információs központ új főigazgatói posztjára. A központ létrehozása adatvédelmi problémákat is felvet, hiszen a szervezet működésekor szigorúan védett és őrzendő adatok kerülnének a BM falain kívülre - állítják adatvédelmi szakemberek.
Vágólapra másolva!

Mikó István dandártábornok, a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának jelenlegi vezetője lehet a kormány új maffiaellenes központjának első számú vezetője - értesült a lap. A tábornok az elmúlt hónapokban jelentős szerepet vállalt az új hivatal működési és szervezeti struktúrájának megtervezésében.

Titkosszolgálati és rendőrségi források korainak tartották a találgatásokat, s felhívták a figyelmet arra, hogy a parlament döntését követően négy miniszter közösen határoz a főigazgató személyéről. Ám azt egyik fél sem titkolta, hogy minden bizonnyal nagy tapasztalatú rendőri vezető lenne a legalkalmasabb a poszt betöltésére, aki egyébként főigazgatói rangban helyettes államtitkári besorolást kapna. Mikó István nem kommentálta a személyével kapcsolatos találgatásokat.

A Magyar Hírlap információi szerint a csapat több mint fele a rendőrségtől kerül majd át. A központ munkatársainak többségét főként nyelveket beszélő, a számítástechnikában kimondottan jártas szakemberek teszik ki. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága négy szakembert - vélhetően bűnügyi felderítői területről - küldhet az új hivatalba. Az illetők kijelölésével megvárják a parlament határozatát.
A Határőrség, vezető beosztású felderítő munkatársai közül várhatóan 3 fővel képviselteti magát. Feladatuk elsősorban az embercsempész hálózatok működésével kapcsolatos adatgyűjtés, értékelés. Az APEH Bűnügyi Igazgatósága az eredeti tervek szerint egy embert küld az új hivatalba.

A szakértők úgy vélik, a brit mintára kialakított központ a külföldi példákhoz hasonló sikerrel működhet, ha megfelelő számítógépes hálózatot, biztonságos adatbázist sikerül kiépíteni. Nyomozati jogköre nem lesz a hivatalnak, ám dönthetnek majd arról, hogy az egyes ügyek felderítését mely szervezet végezze. A titkos és nyílt eljárások minden mozzanatát ellenőrizhetnék, instruálhatják a nyomozás vezetőit.

A központ székhelye egyelőre nem ismert. Minden valószínűség szerint a BM-hez tartozó objektumok egyike ad helyet a központnak. A jelenleg lakatlan és elhagyatott épület címét biztonsági okból egyelőre nem hozzák nyilvánosságra.
Nem tervezik, hogy az új egység a lakossági bejelentések fogadására is készülne. Ennek ellenére szakemberek biztosra veszik, hogy a névtelen bejelentések egy része a jövőben a hivatal vonalaira fut be.

A központ létrehozása adatvédelmi problémákat is felvet, hiszen a szervezet működésekor szigorúan védett és őrzendő adatok kerülnének a BM falain kívülre.

Mint azt korábban a Magyar Hírlap nemzetbiztonsági forrásból megtudta, az adatok túlzott koncentráltsága (minden, a szervezett bűnözéssel kapcsolatos információ egy kézben futna össze) miatt az ombudsman az adatvédelmi érdekek sérelmétől tart.

Minden jogszabály, ami adatkezeléssel kapcsolatos, kétharmados parlamenti támogatottságot igényel - állítják adatvédelmi szakemberek. Ezért aggályos lenne, vélekednek, ha feles törvénnyel döntene a parlament a maffiaellenes központ létrehozásáról. A szervezet ugyanis kifejezetten adatkezelői feladatokat lát majd el. Ugyancsak nem tisztázott még, egy ilyen szupertitkos központon belül ki vagy milyen szerv ellenőrizheti az adatkezelés jogszerűségét.

(Magyar Hirlap)

Ajánló: