Eddig kilencen kérték bírói átvilágításukat<br/>

Vágólapra másolva!
Eddig mindössze kilencen - egyházi személyek és ügyvédek - kérték átvilágításukat a június 30-ától hatályos, az egyes fontos, valamint közbizalmi és közvélemény-formáló tisztségeket betöltő személyek ellenőrzéséről és a Történeti Hivatalról szóló törvény értelmében. Közülük hat kérelmével foglalkozik az ellenőrző testület, a többiekére nem vonatkozik az említett jogszabály.
Vágólapra másolva!

Augusztus második felében kezdték meg érdemi munkájukat az egyes fontos, valamint közbizalmi és közvéleményformáló tisztségeket betöltő személyek ellenőrzésére létrehozott bizottságok tagjai - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Bründl Frigyes, a testület soros elnöke. Elmondta: a héten elkészültek a bírói irodák, s hamarosan befejezik a tanácskozóhelyiségek kialakítását is.
Öten dolgoztak a jelenlegi törvény hatályba lépéséig, s ez a létszám emelkedett tízre - folytatta Bründl bíró. A korábbi jogszabály szerint 1995-től mostanáig nyolc jogerős határozat jelent meg a Magyar Közlönyben, amelyek Csehák Judit, Gál Zoltán, Horn Gyula, Keresztes Sándor, Medgyessy Péter, Nyers Rezső és Szűrös Mátyás érintettségét állapították meg. Közülük senki nem mondott le tisztéről, pedig a bizottság fölszólította őket erre.
Sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudja a sajtóban megjelent, az átvilágítandók létszámát 16-18 ezerre becslő híreket - szögezte le Bründl Frigyes. Nekik ugyanis egyes kategóriákról - a bírákat és az ügyészeket kivéve - nincs hivatalos adatuk. Ma csupán annyi biztos: mintegy 2500 bíró és 1200 ügyész, valamint az MTI négy igazgatója várhatja az ellenőrzést. Folyamatosan és automatikusan vizsgálja a testület a frissen kinevezett tisztségviselőket.
Bründl Frigyes elmondta: levélben kérték a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumát, hogy adják át a Magyarországon bejegyzett egyházak jegyzékét, felelős vezetőinek nevét és címét, valamint a sajtótermékek listáját. Arról még nem döntöttek, hogy miként választják majd ki az átvilágítandó szerkesztőket, vezetőket. A soros elnök szerint a főszerkesztőnek kell megneveznie azokat a munkatársait, akik a politikai közvéleményt közvetve vagy közvetlenül befolyásolják. Bründl bíró bízik abban, hogy a törvény hatályának idején, 2004. június 30-áig sikerül befejezniük feladatukat.

Átvilágításra várva

A bíráknak ellenőrizniük kell az MTI igazgatóit, a Duna Televízió elnökét, alelnökeit, valamennyi műsorszolgáltató szervezet elnökét, alelnökeit, azon főszerkesztőit, helyetteseit, szerkesztőit és rovatvezetőit, akik a politikai közvélemény alakítására befolyást gyakorolnak. Át kell világítani továbbá az országos, regionális, megyei és helyi terjesztésű közéleti lapok főszerkesztőit, azok helyetteseit, szerkesztőit, rovatvezetőit, illetve főmunkatársait. Ide tartoznak az internetes hírszolgáltatók főszerkesztői s azok hírkiadási joggal fölruházott helyettesei. Ezenkívül ellenőrzésre számíthatnak az állami költségvetési támogatásra jogosult pártok országos, megyei elnökségének tagjai, valamint a hivatásos bírák és ügyészek.

Havas Iván

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. augusztus 30.)