Vágólapra másolva!
A hatályos jogszabály értelmében minden szakmát oktató iskola köteles összes diákjának a gyakorlati lehetőséget ingyenesen biztosítani. Ennek ellenére köztudott, hogy a slágerszakmákban több a diák mint a szakmai gyakorlati hely és vannak mesterek, akik több százezer forintot is elkérnek az oktatásért vagy annak igazolásáért. Mivel a szülő félti gyermekének jövőjét, nem tesz feljelentést.
Vágólapra másolva!

Egy neve elhallgatását kérő szülő fordult a Népszavához azzal, hogy egy fodrászkisiparosnak 100 ezer forintot fizetett azért, hogy gyermekének a mester biztosítson a szakmunkásiskola által kötelezően előírt gyakorlati képzéshez helyet. A Népszava információja szerint a mesterséget oktató intézmények a gyerekek után járó fejkvóta miatt több tanulót vesznek fel, mint amennyinek gyakorlati helyet tudnának biztosítani. Így ennek biztosítása gyakran a szülőre marad. A slágerszakmákban ádáz küzdelem folyik egy-egy fodrász-, pincér-, kozmetikushelyért.

Rhorer Miklósné a 12. számú Ipari és Kereskedelmi Szakközépiskola és Szakmunkásképző fodrász és kozmetikus szakmai igazgatóhelyettese a Népszavának alátámasztotta: a tanárok hallomásból értesülnek arról, hogy a gyakorlati helyekért egyes mesterek törvényellenesen pénzt kérnek. A iparosok arra hivatkoznak, hogy a képzés során költségek merülnek fel. A jogszabály szerint a szakképzés ingyenes és ennek a gyakorlati életben is érvényesülni kellene.

Bernáth Jenő, az Oktatási Minisztérium Szakoktatási Főosztályának főtanácsosa a lapnak elmondta, a szakképzési törvény értelmében a tanulószerződéssel nem rendelkező diákok részére az iskola köteles gondoskodni a gyakorlati képzés megszervezéséről. A jogszabályok szerint a dolgozó gyermeknek nyári szakmai gyakorlatáért fizetést kell kapnia. Ez a minimálbér 10-30 százaléka lehet. A foglalkoztató fedezi a gyermek munkaruha- és egyéb költségeit is, amelyet elszámolhat a szakképzési hozzájárulási kötelezettsége terhére. Ha kiadásai ennél magasabbak, a különbözetet visszaigényelheti a szakképzési alapból. Ezáltal a vállalkozás gyakorlatilag ingyen jut munkaerőhöz.

Az oktatási tárca előtt nem titok, hogy az iskolák nem tudnak minden tanulónak külső gyakorlati helyet biztosítani. Ebben az esetben módjukban áll a tanműhelyekben megszervezni az oktatást.

Aáry Tamás Lajos oktatási ombudsman elmondta, hogy eddig nem érkezett hozzá panasz arról, hogy a szakképzésért pénz kértek volna a szülőktől. Mint mondta, ha ilyen bejelentés érkezne, azonnal intézkedne az ügy kivizsgálásáról.

Czinege Imréné, a szakképzés ellenőrzésére jogosult Magyar Kereskedelmi és Iparkamara osztályvezetője elmondta, hogy rendszeresen ellenőrzik a tanulóképzést felvállaló cégeket. Ilyenkor az oktatás feltételeit vizsgálják. Tavaly 4804 ellenőrzés során negyvenszer találtak hiányosságot. A kamara ilyenkor többszöri felszólítás után 5 évre eltilthatja a vállalkozást a tanulóképzéstől.

(Népszava)

Ajánló: