Kártalanítást várnak a hepatitis C vírussal fertőzöttek<br/>

Vágólapra másolva!
Egyre több hepatitis C vírussal fertőzött beteg fordul a Pénzügyminisztériumhoz kártalanítás végett. A kárvallottak stabil vérkészítmény, illetve friss vér átömlesztése révén fertőződtek meg. Az egészségügyi törvény értelmében az kaphat kártalanítást, aki valamely gyógyszer alkalmazása során szenved egészségkárosodást. A transzfúziós vér nem, csupán a vérkészítmény számít gyógyszernek.
Vágólapra másolva!

Perben áll az állammal Cs. I-né, akinek fiai fertőződtek meg a súlyos májkárosodáshoz is vezethető hepatitis C vírussal. Ügyvédje, dr. Bakos Zoltán e pillanatban 200 károsult ügyét képviseli, egy részük vérkészítménytől, a többiek friss vér átömlesztése után váltak vírushordozóvá. Az ügyvéd ez idáig nem kapott hivatalos értesítést arról, hogy a friss vérre más szabályok vonatkoznának, mint a vérkészítményekre. Ő az 1972-es egészségügyi törvényből, és annak módosított változatából azt olvassa ki, hogy aki gyógykezelése során egészségkárosodást szenved, azt kártalanítani kell. Dr. Bakos szerint az új törvény kifejezetten is megfogalmazza az állam felelősségét. Azért kártalanításról beszél és nem kártérítésről, mert ez utóbbit szándékos károkozás esetén alkalmazzuk. Szerinte ügyfeleit megilleti a kártalanítás.

A Pénzügyminisztérium főosztályvezető-helyettese, Osváth Piroska szerint viszont a törvény értelmében csak olyan esetben jár kártalanítás a hepatitis C vírussal fertőzött betegnek, ha fertőzését vérkészítmény adása során kapta. A vérkészítmény ugyanis gyógyszernek minősül, összetételének állandósága garantált. Ezzel szemben a friss vér nem gyógyszer, az Európai Unióban sem minősítették annak, ezért ezzel kapcsolatban kártalanítást nem is fizettek. Osváth Piroska szerint az állam nem vállalhat felelősséget évtizedekkel ezelőtt történt vértranszfúziókért, amikor a hepatitis C vírus szűrése még egyáltalán nem létezett. A PM az életük során sok vért kapott hemofíliások esetében bizonyíthatónak látja a fertőzés tényét, az életmentő, egyszer kapott vér esetében azonban már problémásnak látja a bizonyítást. A HIV-pozitívak kártalanításánál méltányosságból jártak el.

A véradók hepatitis C vírussal fertőzöttségének kiszűrésére csupán 1989-től nyílt lehetőség, tudta meg a Népszava dr. Nemes Lászlótól, az Országos Hemofília Központ igazgatójától. Hazánkban 1992-ben vezették be a szűrési tesztet. Aki ez előtt kapott friss vérből transzfúziót, nem okolhatja műhiba elkövetésével az orvosokat. A balesetet szenvedett vagy műtött betegek az orvostudomány akkori állása szerint a vért az életveszély elhárítására kapták. Az ő esetükben a hepatitis C vírussal való fertőzés és a vérátömlesztés közötti ok-okozati összefüggés nehezen bizonyítható, hiszen a társadalom 1-3 százaléka valamiféle módon fertőzött az említett vírussal. A hemofíliában szenvedők az egyszeri vérátömlesztést kapottaknál jóval inkább körülhatárolható csoportot képeznek, miután összesen 2000-en vannak, s betegségük során sok-sok ezer véradóval kerülnek kapcsolatba. Az igazgató tudomása szerint az ő kártalanításuk - fertőzés esetén - nem is ütközik akadályba.

Dr. Paál Tamás professzor, az Országos Gyógyszerészeti Intézet főigazgatója elmondta: ma a nemzetközi gyakorlat szerint a transzfúziós vér nem számít gyógyszernek, csupán a stabil vérkészítmények. Jogi kérdés, ki mire számíthat a kártalanítási per során. A professzorban a hepatitis C-ügyek kapcsán az ő kifejezésével élve két kérdés és egy megállapítás "kavarog": Felelősségre vonható-e egy orvos, ha egy készítménnyel bead egy olyan vírust, amelyiknek veszélyességét öt évvel később fedezik fel? Ugyanezért felelősségre vonható-e az állam?

Ugyanakkor vannak betegek, akiket mégiscsak ez a vírus fertőzött meg...

(Népszava)

Ajánló: