Emberi hiba okozta az első gázkitörést?<br/>

Vágólapra másolva!
Bár a hatósági vizsgálatok eredménye, a pusztaszőlősi kútról leszerelt kitörésgátló technikai ellenőrzése után alakul csak ki, független szakértők eddigi jelek alapján úgy vélik, emberi hiba következménye a 18 nappal ezelőtti gázkitörés. A második - úgynevezett - vadkitörés azonban szinte biztosan azért következett be, mert a földgázzal együtt feltörő homok olyan eróziót okozott, amit képtelen volt elviselni a 34-es kút csővezetéke.
Vágólapra másolva!

Független szakértők szerint aligha elképzelhető, hogy ne játszott volna szerepet emberi mulasztás a pusztaszőlősi gázkút csaknem három héttel ezelőtti lángra lobbanásában. Mint ismeretes, akkor csapott fel a csaknem 60 méteres lángoszlop a Mol Rt. Pusztaszőlős közelében található gázkútjából, amikor a tulajdonos által megbízott szolnoki cég, a Kőolajkutató Rt. munkatársai karbantartási munkálatokat végeztek a 34-es számú gázkúton. Szakértőktől megtudtuk, hogy az általános eljárási szabályok szerint ezek a munkálatok a kutak biztonsági berendezéseire terjednek ki, elsősorban a kútfejen elhelyezett kitörésgátlóra.

A Miskolci Egyetem Olajmérnöki Intézetének munkatársa a Népszava kérdésére elmondta, egy-egy gázkútnál legalább háromhetente, de a kitermelés megkezdésekor mindenképpen el kell végezni a karbantartást. Ilyenkor meg kell vizsgálniuk a kitörésgátló legsérülékenyebb részeit, a gumitömítéseket - jelentette ki Szabó Tibor. Ezek a tömítőelemek ugyan a háztartásokban található gumianyagoknál ellenállóbbak, ugyanakkor ezek is elöregednek az idő előrehaladtával.

Szakértőnk hangsúlyozta: a konkrét eset részleteit nem ismeri, így nem állíthatja, hogy emberi mulasztás okozta volna a pusztaszőlősi 34-es kút kálváriáját.

A kitörés okát az illetékes bányakapitányságnak kell megállapítania megfelelő műszaki vizsgálatok elvégzése után. A nemzetközi szakirodalom szerint azonban az ilyen esetek 80 százalékának közvetlen előidézője emberi hiba. A pusztaszőlősi gázkútról leszerelt kitörésgátlóról ráadásul az egyetem munkatársa egyértelműen úgy nyilatkozott: megbízható, kipróbált modell. Nehéz elképzelni, hogy annak meghibásodása nyomán tört volna fel a "szőlősi fáklya".

Egészen más a második - úgynevezett - vadkitörés feltételezhető oka - jelentette ki Szabó Tibor. A 17 napon át szabadon kiáramló gáz a természetes tározóból nagy mennyiségű homokot szállított magával. A nagynyomású homok-gáz egyveleg okozta eróziót pedig egyetlen fém szerkezete sem bírja túlságosan hosszú ideig.

Mindeközben a Mol Rt. munkatársai újragyújtották a megnyitott új kitörésgátlón át kiáramló gázt. Az égő fáklya ugyanis a szabadon terjedő metángázzal ellentétben nem okoz robbanásveszélyt. A gázláng mellett - külföldi szakértők bevonásával - folytatódnak a munkálatok. Bokor Csaba, a Mol Rt. ügyvezetője elmondta, jelenleg éppen a mentesítő fúráshoz szükséges betonaknák mélyítését végzik. Eközben újabb felszereléseket várnak a helyszínre, amelyek a későbbi munkálatokhoz szükségesek. Hozzátette: a pusztaszőlősieknek tett kárpótlásáról szóló ígéretet a Mol fenntartja. Annak módjáról később egyeztetnek a falu vezetőivel.

(Népszava)

Korábban:

(2000. szeptember 4.)