Maffiaellenes központ: elutasították az ügyészséget<br/>

Vágólapra másolva!
Demeter Ervin szerint azért nem került az ügyészség kezelésébe mindazon adat, amely a január 1-jével felállítandó Szervezett Bűnözés Elleni Központba tíz szervezettől befut, mert ezek a kormány alá rendelve működnek, míg az ügyészség nem - tudta meg a Magyar Hírlap a titokminisztertől. Az adatvédelmi biztos úgy vélte: nincsenek elégséges garanciák a szervezett bűnözés elleni törvénytervezetben.
Vágólapra másolva!

Az ügyészség nem azonos jogállású a bűnüldözési csúcsszervet adatokkal ellátó másik tíz szervezettel, ezért nem kezelheti az információkat - válaszolta a Magyar Hírlap kérdésére Demeter Ervin, a törvénytervezetet előterjesztő tárca nélküli miniszter, párton kívüli politikus. Demeter elmondta: az ügyészi szervezet mindvégig részt vett a törvény-előkészítő munkálatokban, és azonos véleményt képviselt a kérdésben.

A Szervezett Bűnözés Elleni Központba az információk automatikusan bekerülnek majd, azokhoz azonban csak az igazgató engedélyével lehet hozzáférni - tudta meg a Magyar Hírlap. Kormányközeli források szerint az adatkezelés törvényességére éppen ez jelenti a garanciát. Az adatvédelmi biztos szerint nincsenek elégséges garanciák a maffiaellenes központ törvénytervezetében. A jogszabály ugyanis nem írja felül az egyes nyomozó hatóságokra vonatkozó hatályos törvényeket. Majtényi László a Magyar Hírlap kérdésére elmondta: ez azt jelenti, hogy a tíz szervezetnél, ahonnan adatait kapná a bűnügyi központ, továbbra is érvényben maradnak az együttműködő szervezetekről szóló korábbi jogszabályok, amelyek a nyomozó hatóságok tevékenységét, az adatok továbbításának törvényes módját és lehetséges címzettjeit meghatározzák, miközben a központba beérkező adatok kezelését ezzel ellentétes módon már az új törvény szabályozná. Szakértők szerint ez azért van, mert az adatvédelemről szóló törvényi szabályozást csak kétharmados parlamenti többséggel lehet módosítani, míg az új tervezetet feles törvényként terjeszti be a kormány.

Az adatvédelmi biztos - aki a belügyi tárca első emberének és a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetőjének is megküldte álláspontját a nyáron elkészült törvénytervezetről - aggályosnak tartotta a központtal létrejövő hatalmas adathalmaz kezelését, és szigorú garanciák beépítését javasolta. Korábban pedig kifejezésre juttatta: az ügyészségnél lenne a legbiztosabb helye a bűnüldözési csúcsszervbe befutó adatoknak.

A jogszabály kidolgozói ugyanakkor úgy látják: az adatvédelmi szempont csak egy a sok közül, a szervezetet úgy kell létrehozni, hogy működőképes legyen. A tervek szerint szeptemberben a T. Ház elé kerülő, és feles többséggel is elfogadható tervezet kimunkálásában részt vett az Igazságügyi Minisztérium is. A január 1-jével felálló központnak tíz olyan szervezet szolgáltat adatokat, amely akár titkosszolgálati eszközöket is igénybe vesz munkájánál. Az előterjesztők ezeknek a szolgálatoknak az érdekeit is figyelembe kellett venniük - érvel a szakértők egy része.

Az előkészítő bizottság - amely a január 1-jével működésbe lépő központban majdan együttműködő négy tárca magas szintű vezetőiből áll - egyébként jelenleg is dolgozik. - csúcsszerv alatt három munkacsoport készíti elő a Szervezett Bűnözés Elleni Központ szervezeti-személyzeti, informatikai, valamint pénzügyi tervét.

A maffiaellenes központ Budapest belvárosában fog működni, egy jelenleg még használaton kívül lévő épületben. Az informatikai adatbázis az elképzelések szerint védett úgynevezett "tűzfalakkal" védik majd a számítógépes kalózok támadásaival szemben. A parlamenti pártokkal történt előzetes egyeztetés alapján jó esély van arra, hogy a maffiaellenes központ törvénytervezetét az országgyűlési képviselők kétharmada megszavazza - mondta a nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter hivatalának vezetője. Szabó Gábor helyettes államtitkár a Magyar Hírlap érdeklődésére közölte: a Szervezett Bűnözés Elleni Központról szóló törvénytervezet kimunkálói néhányat elfogadtak az adatvédelmi ombudsman hat-hét konkrét észrevételéből.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. augusztus 29.) Adatvédelmi szempontból aggályos az új információs központ létrehozása(2000. augusztus 31.) A maffiaellenes törvény módosítását kezdeményezi a főváros (1999. november 17.)