Orbán vizsgálja a repülőtér bezárását<br/>

Vágólapra másolva!
A kormányfő felülvizsgálja a pápai repülőtér bezárásáról hozott honvédségi döntést - értesült a Magyar Hírlap. Kormányzati körökből lapunknak valószínűsítették, hogy a MiG-21-esek kivonása után üresen álló, felszámolásra ítélt bázis mégis megmarad, annak ellenére, hogy honvédségi vezetők napok óta a repülőtér megszüntetése mellett érvelnek, és azt be is jelentették a NATO-nak.
Vágólapra másolva!

Megmenekülhet a pápai repülőtér, Orbán Viktor ugyanis a Magyar Hírlap információi szerint felülvizsgálja a bázis megszüntetéséről szóló döntést. A repülőtér bezárására a vezérkar hónapokkal korábban javaslatot tett, ezt be is jelentette a Magyar Honvédség parancsnoka. A pápai születésű Fidesz-elnök keddi interpellációja azonban újra gerjesztette a megszüntetés körüli vitát.

Pápán szeptember elsejétől Fodor Lajos vezérkari főnök leállította az elavult MiG-21-esek repülését. Az üresen maradt bázis sorsa ezzel megpecsételődni látszott, mert mint a tábornok a napokban nyilatkozta: "repülőgép nélkül a repülőtér nem repülőtér". Szerinte Pápa a híresztelésekkel ellentétben nagyon rossz állapotban van. Ráadásul a honvédelmi tárca számítása szerint fenntartása üresen is évente egymilliárd forintot emésztene fel. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy korábban Pápát Kecskeméttel és Feriheggyel együtt Magyarország felajánlotta a NATO-nak, és a korszerűsítésre 12 milliárd forintot meg is szavazott a szövetség. A modernizációs tervek elkészítésére már több százmillió forintot el is költött a keretből a honvédség. Ezt azonban Szabó János honvédelmi miniszter és Fodor Lajos vezérkari főnök sem tekintette problémának, mert mint a héten adott tévényilatkozatukból kiderült, a NATO-nál már kezdeményezték, hogy Pápa helyett az amerikaiak által használt Taszárt újítsák fel ebből a keretből. A szövetség katonai vezetőivel megkezdett tárgyalásokon a magyar vezetők szerint a cserét támogatásukról biztosították az illetékesek.

Kormányzati források szerint a kormányfő napokon belül hozza meg döntését, amely valószínűleg a pápai repülőtér megtartásáról szól majd, a MiG-21-es kivonása után gép nélkül maradt ezred azonban így is megszűnik. (A TV2 Tények című műsora szerdán már biztosra vette a repülőtér fenntartását.) Borókai Gábor kormányszóvivő értesülésünket nem tudta megerősíteni. Mint mondta, éppen arról szól a miniszterelnök és a vezérkari főnök közötti - meglehet verbális - konfliktus, hogy a haderőreformban szakmai döntések születtek, és nem politikaiak. Ezek után nem lenne logikus, ha a kormányfő felülbírálná a vezérkar álláspontját. A pápai reptér bezárást ellenző honvédelmi bizottság elnöke lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy nem tud a kormányfői felülvizsgálatról, de örömmel venné azt. Juhász Ferenc, a parlamenti szakbizottság szocialista alelnöke közölte: az MSZP már fél éve is azt hangoztatta, hogy a pápai repülőteret meg kell tartani tartalékbázisnak, ezért támogatni tudnak minden hiba korrigálására irányuló lépést. A politikus ugyanakkor a vezérkari főnök körüli vitákra utalva - amelyben Kövér László és Orbán Viktor is bírálta Fodor Lajost, mert szakmai javaslat helyett politikai döntésnek állította be a pápai repülőtér bezárását - közölte: itt már nyilvánvalóan politikai döntésről van szó.

(Magyar Hirlap)