2001-től működne a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ<br/>

Vágólapra másolva!
Hatszáz millió forintba kerül majd a jövő év január 1-jétől felállítandó Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ létrehozása, a szervezet éves működési költsége pedig 200 millió forint lenne. Az új szervezet tíz szervvel tart majd kapcsolatot, és nem rendelkezik nyomozati jogkörrel. A központot a kormány a belügyminiszter útján irányítja.
Vágólapra másolva!

Hétfőn a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter, Demeter Ervin számolt be a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ felállításának terveiről. Demeter szerint tíz, a szervezett bűnözés felderítésével, illetve az ilyen jellegű bűnmegelőzéssel foglalkozó rendvédelmi szerv közötti feladatok összehangolása érdekében jönne létre a viszonylag kis létszámú (43 fő), de megfelelő számítástechnikai felszereltséggel rendelkező központ.

Az új szervezet az alábbi szervekkel működne együtt: Országos Rendőr-főkapitányság, BM Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata (Megelőzési Szolgálat), a Határőrség Országos Parancsnoksága, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, az APEH Bűnügyi Igazgatóság és a nemzetbiztonsági szolgálatok.

A központ létrehozásáról szóló törvénytervezet szerint a szervezetet a kormány a belügyminiszter útján irányítja. Az ő munkáját az együttműködő szervek országos szintű vezetőiből álló Vezetői Tanácsadó Bizottság segíti majd. Demeter Ervin úgy nyilatkozott, hogy utóbbi testületben a Legfőbb Ügyészség képviselője is helyet kapna.

A miniszter szerint a központ főigazgatója helyettes államtitkári jogállású, köztisztviselő lenne, akit - az érintett tárcák javaslata alapján - a miniszterelnök nevez ki.
Demeter azt is elmondta, hogy az új szervezet létrehozásáról szóló jogszabály egyszerű többséget igénylő, úgynevezett feles törvény.
A központ nem rendelkezik nyomozati jogkörrel.

Simicskó István politikai államtitkár a beszélgetés során többek között a globalizálódó bűnözéssel, valamint az erre vonatkozó társadalmi igénnyel indokolta a bűnüldözésben érintett szervek hatékonyabb együttműködésének szükségességét.
Elmondta, hogy a törvényjavaslatot a tárca nélküli miniszter hivatala gondos előkészítő munka eredményeként vitte a parlamenti pártok elé, és észrevételeiket is figyelembe véve terjesztette be a kormánynak.
A politikai államtitkár úgy vélte, hogy miután a kabinet augusztus 29-én elfogadta a budapesti "maffiaellenes központ" létrehozásáról szóló tervezetet, a parlamenti pártok egészében támogatni fogják az előterjesztést, és csak részletkérdésekben javasolnak majd változtatásokat.

(MTI)

Korábban:

(2000. szeptember 8.)