Perelnek az elküldött adónyomozók<br/>

Vágólapra másolva!
Munkaügyi bírósághoz fordult az augusztus végén elbocsátott nyolc adónyomozó közül néhány - értesült a Magyar Hírlap azok után, hogy olyan vezetői utasítást követően távolították el őket az adórendőrségtől, amelyet nem voltak hajlandók végrehajtani. Vida Ildikó, az APEH elnök asszonya július közepén magához vonta a bűnügyi igazgatóság felügyeletét, és teljes körű átvilágítást rendelt el - közölte a lappal az APEH szóvivője, aki szerint nem történt törvénysértés az adóhatóságnál.
Vágólapra másolva!

Az operatív eszközökkel szerzett információkra is ki akarta terjesztetni az általános ellenőrzést Vida Ildikó APEH-elnök, az adónyomozók viszont úgy ítélték meg, hogy ez ellentmond az államtitokról szóló törvénynek - értesült a Magyar Hírlap. Utóbbi ugyanis csak konkrét ügyekben, külön engedélyhez kötve teszi lehetővé a titkos adatgyűjtés során megszerzett nyomozati anyagokba való betekintést. Burillák Attila APEH-szóvivő a Magyar Hírlapnak elmondta: idén már két megyében zárult le teljes körű átvilágítás minden gond nélkül.

Vida a nyár közepén szóban Dankó Lászlót bízta meg elnöki biztosként az adónyomozók felügyeletével, de ez akkor még csak a bűnügyi igazgatósággal kapcsolatos technikai, szabályozási, működési és szervezeti kérdéseket jelentett. Később azonban Dankó beosztottjai révén általánosságban be akart tekinteni a titkos nyomozások során keletkezett iratokba is, és Sas Gábor bűnügyi igazgatót levélben arra utasította: tegye ezt lehetővé. Az azóta eltávolított Sas összehívta beosztott vezetőit: mondjanak véleményt arról, hogy megadható-e a betekintési engedély az akkor 17 fősre tervezett ellenőrzési csoportnak - úgy általában.

Az APEH bűnügyi igazgatóság vezetői ezt követően javaslatukban összefoglalták szakvéleményüket: az elnöki biztos átirata nem tekinthető kérelemnek, és nem felel meg az államtitokról szóló törvénynek. Sas Gábort arra kérték, döntésénél vegye figyelembe, miszerint minősített adatokat az ellenőrzést végzőknek átadni nem lehet, mert aki erre utasítást ad, az a Btk.-ba ütköző államtitoksértés bűntettét valósítja meg. Márpedig a köztisztviselői törvény előírja, hogy a köztisztviselő köteles megtagadni azt az utasítást, amelynek teljesítésével bűncselekményt valósítana meg. Ezt követően Vida Ildikónak írt levelében Sas közölte az elnök asszonnyal: nem tud engedélyt adni a betekintéshez. Másnap, vagyis augusztus 29-én reggel bekérették személyzeti anyagát, és még a délelőtt folyamán felmentették Sast - akit március elején neveztek ki posztjára - a bűnügyi igazgatói székből. Felgyorsultak az események. Vida Ildikó szóban felkérte Dankó Lászlót a bűnügyi igazgatóság átmeneti vezetésére, és az új megbízott két órán belül eltávolította a hét adónyomozót.

Dankó László az APEH biztonsági főosztályának vezetőjeként írta alá mint munkáltató az augusztus 29-ei felmentéseket - szolgálati nyugdíjban történő részesülés címén. Az érintettek többsége azonban éppen azért kérte korábban nyugdíjaztatását a rendőrségen, ahol dolgozott, hogy részt vehessen az adórendőrség munkájában.

Burillák Attila APEH-szóvivő érdeklődésünkre közölte: semmiféle törvénysértés nem történt sem az adónyomozók felmentését megelőzően, sem azóta a szervezetnél.

Vida Ildikó APEH-elnök az operatív ellenőrző munkacsoport tagjának írt levelében egyebek mellett ez az ellenőrzési feladat szerepelt: "a fenti szervezeti egység által végrehajtott akciók, lezárt és folyamatban lévő ügyek teljes körű vizsgálata", különös tekintettel a bűnügyi igazgatóság 1999. február 1-jétől, vagyis az adórendőrség fennállása óta elvégzett titkos nyomozati tevékenységének teljes átvilágítására.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000. augusztus 31.)