Pallagnál újabb tanú jelentkezett<br/>

Vágólapra másolva!
Pallag László az olajbizottság tegnapi ülésén bejelentette, hogy egy előzetes letartóztatásban lévő férfi ügyvédje jelentkezett nála, hogy újabb bizonyítékokkal szolgálna az olajbűncselekményekről. A testület hétfői ülésén az ügyészség képviselője bejelentette, hogy az öngyilkosságot elkövető békési rendőr, Kuzma Mihály lakása elleni rendőrségi akció vezetőjével szemben vizsgálatot indítottak, mert az akciót szabálytalanul hajtották végre.
Vágólapra másolva!

A parlament olajbizottságának ülésén az ügyészség képviselője bejelentette, hogy folyik a Nógrádi Zsolt tanúvallomása alapján megkezdődött nyomozás második szakasza. Ennek keretében megvizsgálják, hogy a nagy vihart kavart békési rendőr-öngyilkosságok ügyében szabályszerű volt-e a közigazgatási eljárás. Azt is elmondta, hogy az öngyilkosságot elkövető békési rendőr, Kuzma Mihály lakása elleni rendőrségi akció vezetőjével szemben vizsgálatot indítottak, mert az akciót szabálytalanul hajtották végre. A bizottság nem támogatta Pallag László országgyűlési határozat-javaslatát, amely a testület munkáját december 31-ig hosszabbította volna meg. (Ismert, hogy a Fidesz és az MDF képviselője október 31-ével fejezné be a testület tevékenységét.) Pallag, a bizottság elnöke elmondta, hogy jelentkezett nála egy előzetes letartóztatásban lévő személy ügyvédje, aki szerint védence újabb bizonyítékokkal tudna szolgálni az olajbűncselekményekről.

A bizottság hétfői ülésén Latorcai Jánost, az Antall-kormány volt ipari és kereskedelmi miniszterét hallgatta meg. Az ellenzéki képviselők, elsősorban Kóródi Mária (SZDSZ) és Juhász Ferenc (MSZP) az iránt érdeklődtek: hogyan fordulhatott elő, hogy miután 1992-ben felszínre kerültek az olajügyek, az MDF-es kormány rendeletben szigorította meg a HTO és az üzemanyag-forgalmazás feltételeit, illetve ellenőrzési rendszerét, mégis egy MDF-es képviselő módosító indítványára a jövedéki törvény vitájában a parlamenti többség egy évvel, 1992 végén elhalasztotta a változtatások hatályba léptetését. Latorcai válaszában leszögezte: nem ismeri az akkori parlamenti történések hátterét. Az azonban biztos, hogy 1993 és 1994 között a kormány nem dobta a gyeplőt a lovak közé. Miután a parlament egy évvel valóban elhalasztotta a megszigorítások bevezetését, az ipari és a pénzügyi tárca közös rendeletben olyan intézkedéseket vezetett be a HTO-ra és az üzemanyagokra vonatkozóan, mintha azok a jövedéki törvény hatálya alá estek volna. Ennek köszönhetően a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség átfogó ellenőrzése 1993-ban azt állapította meg, hogy a vizsgált benzinkutak 26 százalékánál minőségi problémák voltak a benzinnel, 10 százalékuknál pedig kimutatható volt az olajszőkítés. A volt ipari miniszter tájékoztatása szerint 1991-től 1993-ig évente 10 milliárd forint kára származhatott a nemzetgazdaságnak az olajszőkítésből. Ez a jelenség azonban ebben az időszakban nemcsak Magyarországra, hanem Németországra, Svájcra és Hollandiára is jellemző volt.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. szeptember 8.)