Az egészségügyi bizottság elfogadta a zárszámadást<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés egészségügyi és szociális bizottságának szerdai ülésén a testület támogatta az 1999. évi költségvetés teljesítéséről szóló törvényjavaslatot és az Állami Számvevőszék jelentését. Az ülésen Vojnik Mária szocialista képviselő többek között kifogásolta a tavalyi tervezet végrehajtását és azt, hogy a nyugdíjalapnak 20,8 milliárd forintja van az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál.
Vágólapra másolva!

Kormánypárti többségi szavazatokkal parlamenti általános vitára alkalmasnak minősítette szerdán az Országgyűlés egészségügyi és szociális bizottsága a Magyar Köztársaság, illetve a társadalombiztosítás (tb) pénzügyi alapjai 1999. évi költségvetésének teljesítéséről szóló törvényjavaslatokat, valamint az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ehhez kapcsolódó jelentéseit.

A bizottsági vitában Vojnik Mária szocialista képviselő úgy vélekedett, hogy az egészségügyi tárca költségvetésének tervezése, majd végrehajtása "köszönő viszonyban" sem volt egymással az 1999. évben, mivel a minisztérium nem költötte el a különböző ágazati célprogramokra rendelkezésre álló pénzösszegeket.

Horváth László, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezetője közölte: a tárca költségvetésében minden esztendőben keletkeznek maradványok, mivel a törvények rendkívül szigorú előírásokat tartalmaznak a pénzügyi keretek felhasználásához, amelyek teljesítése több hónapra elhúzódó folyamat. Kiemelte: az egészségügy számára nem vesztek el azok a különböző költségvetési fejezetekben szereplő összegek, amelyeket a múlt év végéig nem költöttek el.

A társadalombiztosítási pénzügyi alapok tavalyi költségvetésével összefüggésben Vojnik Mária érthetetlennek tartotta, hogy csak zárszámadáskor derült ki: a Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál (APEH) létezik a nyugdíjalapnak 20,8 milliárd forintja, amiről addig senki sem tudott. Vojnik Mária szerint a tb-zárszámadás bizonyítja, hogy az alapok számláját 1999 eleje óta vezető APEH nem készült fel a feladatra. A képviselő annak a véleményének adott hangot, hogy megkezdődött a társadalombiztosítás önállóságának felszámolása, mivel a nyugdíj- és az egészségbiztosítási alap kezelőinek nincs módja az APEH által beszedett járulékok mértékének és megosztásának kontrollálására.

Mánya Kristóf fideszes képviselő szerint túl messzemenő következtetés az ÁSZ jelentése alapján a társadalombiztosítás önállóságának elvesztésére gondolni, amikor csak arról van szó, hogy az APEH törvényben is rögzítve tartozzon adatközlési kötelezettséggel az alapok számára.

(MTI)