Veszélyben az ivóvízbázis Pusztaszőlősön <br/>

Vágólapra másolva!
Harmadfokú, vagyis a legerősebb vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelte el csütörtökön Pusztaszőlősön az Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATIVIZIG), egyetértésben az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi Felügyelőséggel. A MOL augusztus 18-án kitört 34-es számú gázkútja a második, szeptember 4-ei kitörés óta nemcsak gázt lök a felszínre, hanem termálvizet is.
Vágólapra másolva!

A víz magas sótartalma, hőfoka, fenol, ammónium és metángáz tartalma miatt veszélyes környezetkárosító anyagnak minősűl, mely különösen a felszíni és felszín alatti vizeket veszélyezteti. A területen veszélybe kerülhet a Maros hordalékkúp ivóvízbázisa, a termőtalaj, a felszíni belvízelvezető csatornák vize, valamint a talajvíz.

A gázkútból naponta körülbelül háromezer köbméter termálvíz tör fel. Az ideiglenes víztározók megteltek. Az ATIVIZIG megállapítása szerint a szennyezett termálvizet szigetelt, ideiglenes tárolómedencékben kell összegyűjteni, majd az eredeti termálvíztartó rétegbe visszasajtolni. Mivel a kút elfojtása még körülbelül harminc napig tart, a számítások szerint mintegy százezer köbméter termálvíz tárolását kell megoldani. Ugyanakkor folyamatosan ellenőrizni kell a tározóban tárolt víz, és a talajvíz minőségét.

A vízminőségi kárelhárítást költségeit a MOL állja. A gázkitörés elfojtásával egyidőben a katasztrófavédelem vizsgálja a térségben az egészségügyi veszélyeztetettséget, a gázmérgezés, az ivóvíz szennyezettség, a robbanásveszély eshetőségét. A szennyezett területek rehabilitációjáról a gázkitörés elfojtása, és a felszínre tört termálvíz visszasajtolása után lehet majd dönteni.

Pusztaszőlős mellett szeptember 10-e óta tör fel víz a gázkútból. Az alig ezer méterre fekvő településen nincs vezetékes vízellátás, az ott élők fúrt kutakból nyerik az ivóvizet.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. szeptember 16.)