Gógl privatizációs vétót akar<br/>

Vágólapra másolva!
Vétójogot kér az egészségügyi miniszter az önkormányzati tulajdonban lévő egészségügyi intézmények eladásáról szóló döntésekben. A gyakorlat bevezetéséhez szakértők szerint szükséges a kétharmados parlamenti többséget igénylő önkormányzati törvény módosítása. A koncepció egyik célja, hogy 2007-re egyetlen orvos se legyen közalkalmazott.
Vágólapra másolva!

Engedélyhez kötné az egészségügyi miniszter az önkormányzati kórházak, járóbeteg-intézetek eladását. A szakminisztériumban tegnap nyilvánosságra hozott elképzelés "az orvosi tevékenység ellátásának formáiról" törvénytervezetben kapott helyet, mint a privatizációs eljárások egyik lehetséges útja. A változtatással lehetőség nyílna arra, hogy a Magyar Orvosi Kamara javaslatának megfelelően le lehessen állítani a jelenleg folyó, megfelelő törvényi háttér nélkül bonyolódó privatizációt az egészségügyi ellátórendszer területén.

A tervezet szerint a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező - jellemzően önkormányzati tulajdonban lévő - egészségügyi intézményekben tulajdoni jog kizárólag az egészségügyi miniszter engedélyével szerezhető.

A dolog szépséghibája, hogy e lépés drasztikus beavatkozás lenne a helyhatóságok autonómiájába. A javaslat elfogadása meglehetősen kétséges, hiszen az önkormányzati törvény módosításához kétharmados parlamenti többségre van szükség, az ellenzék pedig aligha járul hozzá egy ilyen terv kivitelezéséhez.

- Egy ilyen jellegű gyakorlat kialakításához mindenképpen szükség van az önkormányzati törvény módosítására - vélte Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Meglátása szerint igen furcsa helyzetet teremtene, ha a helyhatóságok tulajdona fölött az egészségügyi miniszter rendelkezhetne.

A Népszavának nyilatkozó szakemberek szerint a miniszteri vétó csak akkor lenne elfogadható, ha minden egyes szakellátási területen meg lenne határozva a privatizáció utáni minimális ellátási szint. E részletes szabályozás híján azonban nem volna szerencsés miniszteri döntéstől függővé tenni a magánosítást.

Az eredeti ok, ami miatt a megfelelő törvényi háttér nélkül zajló magánosítást a MOK igyekszik ideiglenesen megakadályozni: a kényszerprivatizáció. Az önkormányzatok úgy igyekeznek megszabadulni egészségügyi kapacitásaiktól, hogy ultimátummal kényszerítik orvosaikat a privatizáció útjára.

Nem tudni, hogy az orvosi kamara által kért változtatásra mennyire fogadókész a törvényhozói oldal. A csütörtöki sajtótájékoztatón a tárca politikai államtitkára elmondta: hétfőn kezd egyeztetéseket az orvosi kamarával ez ügyben is.

A munkaanyag 2007. január elsejére szeretné elérni, hogy egyetlen orvos se dolgozzon közalkalmazottként. A jogszabálytervezet két lehetőséget ajánl fel a doktoroknak: alkalmazotti jogviszonyt, amire egy idő után kizárólag a Munka Törvénykönyve vonatkozna, illetve a szabadfoglalkozású státust, amely szerződéses jogviszonyt jelentene. A szabadfoglalkozásúak között három alkategóriát jelenít meg a koncepció: a szerződésest, a magánorvost, illetve az orvosok csoportja által létrehozható praxisközösséget.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(1999. december 21.)