Vágólapra másolva!
A hollandiai Camp Zeist légitámaszponton folyó Lockerbie per keddi, ötvenedik tárgyalásnapján megszólat Abdul Mádzsid Dzsaka líbiai kettős ügynök, akit a vád koronatanújának tekint. Tanúvallomásában elmondta, hogy a skóciai Lockerbie fölötti 1988-as repülőgép-merénylet két líbiai vádlottjának egyike tíz kilogramm robbanószert tartott a máltai Luqa repülőterén, a líbiai légitársaság irodájában.
Vágólapra másolva!

A vád képviselőjének elmondása szerint a 40 éves Dzsaka - a két vádlotthoz hasonlóan - a líbiai titkosszolgálatnak dolgozott, fedőtevékenységként pedig a líbiai légitársaság helyettes vezetője volt a repülőtéren. 1988 augusztusában - négy hónappal a skóciai merénylet előtt - kapcsolatba lépett az Egyesült Államok máltai nagykövetségével, és felajánlotta szolgálatait a CIA-nak.

Tanúvallomásában Dzsaka elmondta, hogy a két vádlott egyike, Al-Amin Kalifa Fahima, aki a drámai esemény idején a líbiai légitársaság vezetője volt a máltai repülőtéren, tíz kilónyi robbanószert mutatott neki: két, átlátszó papírba csomagolt sárgás téglatestet, amely az egyik íróasztalfiókban feküdt.

A két vádlott, Kalifa Fahima és Abdel Basszet al-Megrahi a vád szerint egy "gazdátlan" táskában Máltáról Frankfurton keresztül a londoni Heathrow repülőterére, ott pedig a PanAm légitársaság egy New Yorkba induló Boeing 747-es gépére juttatta a robbanószert, s a gép 1988. december 21-én a skóciai Lockerbie település fölött felrobbant, 270 utas halálát okozva.

Dzsaka elmondta a bíróságnak, hogy nagyjából a merénylet idején látta a két vádlottat egy Samsonite típusú, barnás színű bőrönddel. Tanúvallomása szerint a poggyászt - amely a líbiai légitársaság járatával érkezett, és a gépen utazott Abdel Basszet is - Kalifa Fahima vette le az érkező csomagok futószalagjáról.

A vád szerint a két vádlott a robbanóeszközt egy Toshiba rádiómagnóba rejtette, azt pedig ruhák között a Samsonite bőröndben helyezte el.

Dzsakát, aki az amerikai kormány által kidolgozott tanúvédelem alatt áll, rendkívüli biztonsági körülmények között hallgatják ki: homályos üveg választja el a bíróságot a hallgatóságtól, a tanú arca nem jelenik meg a sajtóterem tévéképernyőin, hangját pedig eltorzítják.

(MTI)

Korábban:

(2000.06.06.)