Vágólapra másolva!
A Legfelsőbb Bíróság a berzencei sortűzperben szerdán kihirdetett határozatában megalapozatlanság miatt hatályon kívül helyezte a korábbi elsőfokú ítéletet, és új eljárásra utasította a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságot. Az elmúlt hetek során négy 56-os sortűzperben hozott döntést a Legfelsőbb Bíróság.
Vágólapra másolva!

A szerdán tárgyalt ügy vádirata szerint 1956. október 27-én este Berzencén tüntetés és nagygyűlés volt. A határőrség kerületi parancsnoksága riadócsoportot küldött lovaskocsival a községbe egy ott lakó határőrtiszt és családja védelmére. Amikor a határőrök a tanácsháza előtt a tömegbe ütköztek, egy százados a katonáknak levegőbe irányuló riasztólövésre adott parancsot. A géppisztolyokkal felfegyverzett határőrök közül I. Lajos, a jelen ügy egyetlen vádlottja a tömegbe lőtt, s ennek következtében négyen meghaltak, többen megsebesültek.

Korábban már a Legfelsőbb Bíróság elévülés miatt jogerősen megszüntette az eljárást a több emberen elkövetett emberölés vádjával folyó berzencei sortűzperben. Ám tavaly novemberben a Legfelsőbb Bíróság öttagú felülvizsgálati tanácsa hatályon kívül helyezte a jogerős döntést, és új másodfokú eljárásra utasított, mondván, hogy a vádban foglaltak soha el nem évülő háborús bűntettnek minősülnek. Ebben a megismételt másodfokú eljárásban rendelt el új elsőfokú eljárást szerdán a Legfelsőbb Bíróság.

A tatai ügyben is új eljárásra utasította az alsóbb fokú bíróságokat a legmagasabb bírói fórum. A kecskeméti és a tiszakécskei ügyben - hasonlóan a már korábban jogerőre emelkedett salgótarjáni sortűzperhez - soha el nem évülő háborús bűntett miatt mondta ki a vádlottak bűnösségét. A kecskeméti és a tiszakécskei sortűzperben felfüggesztett, illetve közkegyelem folytán végre nem hajtható szabadságvesztés büntetést szabott ki a Legfelsőbb Bíróság. Jelenleg a Legfelsőbb Bíróság előtt nincs folyamatban 56-os sortűz miatt indított büntetőeljárás.

A két új elsőfokú eljárásra utasított per mellett várhatóan még ez évben megkezdik a Fővárosi Bíróságon a Nyugati pályaudvari sortűz tárgyalását is. A Kossuth téri és a csepeli sortűz ügyében pedig még folyik a nyomozás.

Korábban:

(2000.09.20.)