Az APEH lassan reagált a visszaélésekre<br/>

Vágólapra másolva!
Az olajbizottság hétfői ülésén egykori és jelenlegi APEH-elnököket hallgatott meg. Minarik György, Pitti Zoltán és Vida Ildikó egyhangúlag azt állították: az adóhatóság minden tőle telhetőt megtett, hogy az adócsalásokat visszaszorítsa. Ugyanakkor elismerték, hogy a személyi és technikai feltételeik a tavalyi évig nem voltak megfelelőek.
Vágólapra másolva!

Vida Ildikó, Pitti Zoltán és Minarik György
Fotó: HavariaPress

A megjelent három APEH-elnök egyhangúlag a létszámbeli és a technikai hiányosságokra panaszkodott. Minarik - a három elnök közül ő töltötte be először a posztot - a költségvetés pénzellátását nevezte az ő ideje alatti legfontosabb feladatnak. Azt mondta: az olajügyekkel kapcsolatos visszaéléssel 1992-ben találkoztak először, és a későbbiekben számos jogszabály-módosítást terjesztettek elő ezzel kapcsolatban. Szerinte már ´92-től be kellett volna vezetni a vagyonmérést, mert így a jelentősebb vagyoni gyarapodást észlelhették és idejében ellenőrizhették volna.

Pitti Zoltán szerint az egyik legnagyobb probléma a létszámhiány volt. "1989-90-ben a gazdasági átalakulás következtében 250-260 ezerről több mint egymillióra nőtt a különböző társaságok száma. Hirtelen megjelentek az önadózók is. Mindez jelentős adminisztrációs terhet rótt az APEH-ra. Ezzel szemben 1995-ig nem volt létszámbővítés a szervezetnél" - mondta az olajbizottság előtt. Problémát okozott a személyi szám kivétele is az azonosítószámok közül, ami helyett az adószám és a társadalombiztosítási azonosítószám került bevezetésre.

Pitti szerint nem volt olyan szervezet, amely képes lett volna azonnal kezelni a megváltozott helyzetet. Több dolog is hátráltatta munkájukat, például az, hogy a lopott személyi igazolványok listáját nem kapták meg azok, akik a támogatások, áfa-visszatérítések odaítéléséről döntöttek. Folyamatosan megszűntek, alakultak és újjászerveződtek a vállalkozások, és ezek ellenőrzésére mindössze 1800 revizor állt az APEH rendelkezésére. "A nagyobb ellenőrzések lekötötték a jó revizorokat, így a többi munkára nem volt ember" - tette hozzá Pitti.

Az APEH egykori vezetője szerint a fővárosban volt a legrosszabb a helyzet: a vállalkozások többsége innen indult el, és a fővárosi igazgatóság már nem tudta ellátni feladatát, ezért ´95-ben átszervezték.

Vida Ildikó jelenlegi APEH-elnök szerint ´93 óta lassú fejlődés tapasztalható a szervezetnél. 1997-ben lett először megfelelő a létszám, és 1999-re teremtődött meg a megfelelő technikai háttér. Egyes területeken 50-70 százalékos bevételellenőrzés-növekedést tapasztaltak azóta, és sokkal hatékonyabb a munkájuk. Egyes megyékben már 100 százalékos az ellenőrzés. "A lehetőségekhez képest mindig mindent megtettünk" - tette hozzá Vida. Az APEH-elnök szerint az utóbbi időben a járulékbeszedés és a nyomozati jogkör kialakítása volt a két legfontosabb feladata az adóhatóságnak.

Nagypál István, az APEH fővárosi igazgatóságának volt ellenőrzési igazgatóhelyettese az olajbizottság legutóbbi ülésén azt állította, hogy a szervezet számítógépes rendszerébe a '90-es évek elején egy ünnepnapon belenyúlt valaki és áfa-visszaigénylési kérelmeket regisztrált. Juhász Ferenc, az olajbizottság szocialista alelnöke ezzel kapcsolatban azt kérdezte a meghallgatottaktól: meg lehet-e az APEH számítógépes rendszerét úgy változtatni egy nap alatt, hogy egy bizonyos adatnak nyoma se maradjon. Ezt mindhárman tagadták. A volt és jelenlegi elnökök elmondták: folyamatosan naplózzák, ki mikor volt a rendszerben és mit módosított. Ez utólag is visszakereshető. A rendszer jelzi, ha beavatkozás történt - tette hozzá Vida. Szabályozva vannak a különböző jogosultságok is, és egy ember nem intézhet egyedül semmit.

Az olajbizottság a hétfői ülésen úgy döntött: mivel november 30-ig be kell fejezniük munkájukat, a jövőben az ülésnapokon délután kettő helyett reggel 10-től üléseznek. Az olajbizottság tagjai elfogadták a következő, október 9-i ülés napirendjét is. Ekkor várhatóan öt olyan Csongrád megyei személyt hallgatnak meg, akik olajügyekkel kapcsolatba hozhatók, emellett a Mol egykori és jelenlegi vezetőit várják a nyilvános ülésre.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 2.)