A Mol jelezte a kiskaput olajügyben<br/>

Vágólapra másolva!
A meghívóban meghirdetettel ellentétben nem olajvállalkozókat, hanem egy Csongrád megyei civil szervezet képviselőjét, egy volt tsz-pénztárnokot és egy algyői önkormányzati képviselőt hallgatott meg tegnap az olajügyeket vizsgáló bizottság. A testület előtt megjelentek a Mol Rt. volt és jelenlegi vezetői is. Valamennyien állították, hogy a részvénytársaság rendszeresen jelezte a mindenkori kabinetnek az olajügyekkel kapcsolatos kiskapukat, de soha nem történtek azonnali lépések.
Vágólapra másolva!

Az olajbizottság hétfői ülésén az Algyői Közéleti Egyesület elnöke, Molnár Mihály utalt arra: a városi önkormányzat és a helyi rendőrség is érintett az olajügyekben. Molnár közölte: miután napirendre került meghallgatásuk, telefonon többször életveszélyesen megfenyegették őt és az egyesület más tagjait, ezért az algyői olajügyek és a helyi önkormányzat lehetséges öszszefonódásáról gyűjtött információkat nem ismerteti a bizottsági ülésen, hanem az ügyészségen tesznek vallomást. A dokumentumokat az egyesület elnöke átadta a bizottságnak, amely először az ügyészségnek továbbítja az anyagot véleményezésre.
A testület meghallgatta a hódmezővásárhelyi Rákóczi Szövetkezet volt pénztárosát, Németh Róbertnét, aki elmondta: 1993 és 1998 között a tsz heti egy-két alkalommal tételenként 4,5-5 millió készpénzért vásárolt gázolajat, de nem tudja, hogy az üzemanyag valóban megérkezett-e. Utóbb egy adócsalás miatt indított vizsgálat során kiderült, a pénzfelvevők személyi igazolványa hamis volt, s Németh Róbertnénak kellett tanúskodnia a bíróságon. Főnöke nyomására a pénztáros azt állította, hogy nem ismeri fel a pénzfelvevőket - közölte Németh Róbertné. Az asszony ellen később eljárást indított a főnöke, s első fokon hamis számlák kifizetése miatt börtönbüntetésre és 10 millió forint megtérítésére kötelezték.
A testület meghallgatta a Mol Rt. volt és jelenlegi vezetőit is. Valamennyien azt állították, hogy a részvénytársaság rendszeresen jelezte a mindenkori kormánynak az olajügyekkel kapcsolatos kiskapukat, de soha nem történtek azonnali lépések. Zsengellér István, aki 1995-ig volt a cég igazgatósági tagja elmondta: egy korábbi ipari miniszter nyomást gyakorolt a Molra a kútprivatizáció kapcsán. Subai József, aki 1994-ig volt az olajipari vállalat elnöke, elmondta: a magas olajárak idején a kormány jelezte: egy Nava nevű cégtől kellene olajat vásárolniuk.
A Fidesz javaslatára a bizottság október 24-ei ülésén meghallgatja Homoki János honvédelmi államtitkárt, aki három éve interpellált az Energol Rt. vezetőjének szabadon bocsátásáért. A testület következő ülésén Kóródi Mária (SZDSZ) indítványára egy határozatot fogad el arról: helytelenítik, hogy sokan nem jelennek meg a bizottsági meghallgatáson.

Hamarosan kihallgatják az olajtanút

Várhatóan még a héten - lehet, hogy már szerdán - gyanúsítottként idézik a Pest Megyei Ügyészségi Nyomozóhivatalba a parlamenti olajbizottság koronatanúját, Nógrádi Zsoltot. Az sem kizárt, hogy akár már az idézés napján sor kerül az első kihallgatásra is. A Magyar Hírlap értesülései szerint Nógrádi itthon tartózkodik, így akár telefonon is utolérhetik a hatóságok. Az ügyészség hamis vád alapos gyanúja miatt nyomoz Nógrádi ellen. Az olajbizottság előtt tett vallomása ugyanis - miután a Fővárosi Főügyészség jogerősen elutasította a nyomozást a megvádolt közéleti személyiségek ellen - hamis vádnak minősül. Az ügyészségi nyomozóhivatal még szeptember 20-án házkutatás során lefoglalta Nógrádi útlevelét, de mivel az új típusú személyi igazolvány úti okmányként is szolgálhat, a hatóság csak remélhette, hogy a koronatanú nem távozik külföldre, ahogy azt korábban tervezte.

Nagy Szilvia

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. október 2.)