Ingyenes lesz a nyelvvizsga<br/>

Vágólapra másolva!
Jövőre a középfokú nyelvvizsga árának megfelelő összegű normatívát kapnak a felsőoktatási intézmények. Ebből vagy saját nyelvvizsgaközpontot állíthatnak fel, vagy megfinanszírozhatják hallgatóik külső vizsgáztatásának költségeit. Az intézkedésre azért volt szükség, hogy a diákok ingyen juthassanak hozzá a diplomához szükséges nyelvvizsgájukhoz.
Vágólapra másolva!

Az érvényben lévő felsőoktatási törvény szerint az egyetemek és főiskolák első alapképzéses szakjain tanuló hallgatók ingyen juthatnak diplomájukhoz. (A jogszabály életbelépését követően törölték el két évvel ezelőtt a tandíjat is). A gyakorlatban azonban az 1998-ban módosított törvény - egy ugyancsak hatályban lévő jogszabály miatt - betarthatatlan. A kormányrendelet ugyanis kimondja: a diplomához - többnyire C típusú, középfokú - állami nyelvvizsga szükséges, melynek megszerzése minimum tízezer forintba kerül.

A legnagyobb vizsgáztatóként ismert Rigó utcai Idegennyelvi Továbbképző Központban 9500 forintot kérnek a középfokú C vizsgára jelentkezésért, a hasonló típusú, felsőfokúért pedig 12 700 forintot kell fizetni a kandidálóknak. (A diákok általában többszöri próbálkozás után szereznek csak nyelvvizsgát, így a költségek a bizonyítvány megszerzéséig az eredeti ár sokszorosára növekedhetnek).

Az egyetemi és főiskolai nyelvi képzés színvonala az elmúlt időszakban jelentősen visszaesett. A felsőoktatási normatíván belül eddig nem volt elkülönített keret idegennyelv-oktatásra.

Helyenként megszűnt az ingyenes nyelvi képzés, a csoportlétszámok megnőttek, a heti óraszámok visszaestek. A megmaradt nyelvi intézetek, illetve nyelvi lektorátusok fennmaradása bizonytalanná vált. A diákok ezért sokszor arra kényszerültek, hogy drága magántanfolyamokra járjanak.

Az oktatási jogok miniszteri biztosához az elmúlt időszakban több megkeresés érkezett ilyen ügyekben. Aáry Tamás Lajos a bejelentések nyomán feljegyzést készített a miniszternek, amelyben javasolta a jogszabályi ellentmondás feloldását. Ennek nyomán született meg a mostani döntés, mely szerint jövőre a középfokú nyelvvizsga árának megfelelő összegű normatívát megkapják a felsőoktatási intézmények. Így lehetővé válik, hogy a hallgatók ingyen juthassanak a diplomához szükséges nyelvvizsgájukhoz.

A tárca számításai szerint az új normatíva bevezetésének forrásigénye 2-300 millió forint. Ebből az összegből az intézmények saját vizsgaközpontokat hozhatnak létre, illetve a hallgatók más helyen való vizsgáztatásának költségeit finanszírozhatják meg. A támogatást a tervek szerint az egyetemek és főiskolák saját vizsgáztatóhelyei és a külső vizsgaközpontok egyaránt igényelhetik.

Várhatóan a Budapesti Műszaki Főiskola, a gödöllői Szent István Egyetem, a Kaposvári Egyetem és a Kecskeméti Főiskola számíthat második körben a világbanki program keretében támogatásra - jelentette ki a rektori konferencia tegnapi ülésén az oktatási miniszter. Pokorni Zoltán jelezte: amennyiben a fejlesztések nem takarnak tényleges szakmai együttműködést, leállítja a beruházásokat. A miniszter - utalva a kormányzati szándékra - megjegyezte: nagyobb mértékben kívánják a főiskolai hallgatók számát növelni.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. szeptember 20.)