1,2 milliót ér a holland gazdák betelepítéséről szóló tanulmány<br/>

Vágólapra másolva!
Az agrártárca szerint ők nem tudtak arról a tanulmányról, amely holland gazdák betelepítéséről szól. Ám a Népszava kezében lévő dokumentumok szerint a dolgozatot készíttető, az agrártárca tulajdonában álló kht. programját és költségvetését a minisztérium elfogadta, és még a botrány kirobbanása előtt arra utasította a kht. vezetését, hogy jóváhagyás céljából visszamenőlegesen mutassa be az 1 millió forintnál nagyobb értékű szerződéseit a minisztériumnak. A vitatott tanulmányért 1,2 millió forintot fizettek.
Vágólapra másolva!

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) vezetése továbbra is cáfolja, hogy tudott a holland gazdák Magyarországra telepítéséről szóló tanulmányról. A miniszteri kabinet közleményében leszögezi, hogy "a tanulmány tényleges létezéséről és tartalmáról az agrártárca vezetésének a mai napig nincs tudomása, a tanulmány a minisztérium vezetéséhez a mai napig nem jutott el". Az FVM-ben a Népszava kérdésére azt közölték, a nagy vihart kavart tanulmányt az agrártárca tudtán kívül az Agrárinnovációs Kht. ügyvezető igazgatója rendelte meg, ám arról senkit sem tájékoztatott. A minisztérium magyarázata szerint Osváth Lászlót többek között emiatt kellett elbocsátani állásából.

Ám a Népszava birtokában lévő dokumentumokból teljesen más következtetést lehet levonni. Szabadi Béla, az FVM politikai államtitkára ugyanis idén június 30-án kelt 16/2000. számú alapítói határozatában azt írja: "Minden szerződés megkötésének jóváhagyása, amelynek értéke az 1 millió forintot meghaladja - ideértve azokat a szerződéseket is, amelyek a társaság szokásos tevékenységéhez tartoznak - az alapító kizárólagos hatáskörébe tartozik. A kht. 2000. évi 1 millió forintot meghaladó szerződéseit - beleértve a befektetéseket is - az alapító részére jóváhagyás céljából mutassa be." Mint arról már beszámoltunk, az FVM tulajdonában álló Agrárinnovációs Kht. 2000. május 19-i határidővel, 1,2 millió forint plusz áfáért rendelte a tanulmányt az Agrár Európa Tanácsadó Irodától, az FVM vezetésének tehát már jóval a botrány szeptember közepi kirobbanása előtt tudnia kellett volna a holland gazdák betelepítését szolgáló tanulmányról. Ezt támasztja alá az a dokumentum is, amelyből kiderül: az agrártárca elfogadta az Agrárinnovációs Kht. idei programját és költségvetését. A tanulmány ugyanis ebben az esetben csak úgy maradhatott titokban az agrártárca vezetése előtt, ha a kht. ügyvezetője eltér a tulajdonos által elfogadott programtól. Ennek viszont már fel kellett volna tűnnie, hiszen Osváth júniusi elbocsátása óta vizsgálták a kht. tevékenységét.

Az ellenzéki pártok véleménye szerint az is baj, ha Torgyán József tudott a holland gazdák betelepítésének tervéről, de az még nagyobb gond, ha nem tájékoztatták a tanulmány létezéséről. Orosz Sándor (MSZP) szerint amikor a miniszter azt hangoztatja, hogy nem tudott a tanulmányról, azzal elismeri azt is, hogy fogalma sincs arról, mire költi az adófizetők pénzét a tárcája tulajdonában álló közhasznú társaság. Hasonlóan vélekedik Kis Zoltán (SZDSZ) egykori földművelésügyi államtitkár is, aki kizártnak tartja, hogy az FVM semmit sem tud saját cége működéséről.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 7.)