Vágólapra másolva!
Nem tudni, ki hibázott, amikor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem vette figyelembe, hogy a petefészekrákosok kemoterápiás kúrájának átminősítése jelentősen megnöveli a betegek számát. A keret alultervezése következtében a pénz nyár végére elfogyott. Az új betegek pénz hiányában nem kaphatnak kezelést. Szerintük egy átminősítésnél előbb fel kell mérni a várható hatásokat. A minisztérium nem tartja magát felelősnek a helyzetért, miután az átminősítés már 1999-ben megtörtént. Az OEP is úgy érzi, nem hibázott.
Vágólapra másolva!

Szakmai körökben óriási vihart kavart az a hétfői bejelentés, hogy több száz nő petefészek-daganatos kezelését a gyógyszerkassza hiánya miatt le kellett állítani, illetve új betegeknek nem is lehet már felírni a készítményt. A keret augusztus végére kimerült, tehát egy hónapja nem jut a taxolra. A pénzügyi keret kimerülését és a páciensek ellátatlanságát az idézte elő, hogy az Országos Gyógyszerészeti Intézet a gyógymódot első vonalas kezeléssé minősítette, s ez többszörösére növelte az ellátandó betegkört. (Az első vonalas kezelés azt jelenti, hogy ezt a készítményt rendeli el elsőként az orvos a beteg számára. Ha ez nem hatásos, akkor keres másikat.) Az országos egészségbiztosító (OEP) hétfőn azzal indokolta a történteket, hogy 2000. januárban történt a változtatás, így nem tudtak előre tervezni.

Az Egészségügyi Minisztérium gyógyszerészeti főosztályán a Népszava megtudta : a készítményt már másfél éve, azaz 1999 júliusában első vonalas készítménynek nyilvánították az Egészségügyi Közlönyben, tehát szó sincs arról, hogy ne lehetett volna tervezni. Kelemen Judit, az osztály vezetője szerint az OEP és az egészségügyi intézmények közötti megállapodáson múlik, mekkora keretet terveznek az adott készítményre, amit a Pénzügyminisztériumnál kell jelezni. Tehát a pénztárnak számolnia kellett volna azzal, hogy a változtatás hatására várhatóan 3-4-szer annyian kérik majd a kezelést.

Ezt erősítette meg Borvendég János is, az Országos Gyógyszerészeti Intézet főigazgató-helyettese. Ők már 1997 májusában elsőként használatos készítménynek minősítették a kombinációt, a miniszteri rendelet ezután jelent meg.

Körőssy Péter, az OEP gyógyszerészeti főosztályának vezetője szerint ennek ellenére a pénztár nem hibázott. - Év végén még minden szakmai anyagban, illetve a koordináló központból érkező igénylésekben másodvonalasként szerepelt a készítmény, így mi is így alakítottuk ki a számokat. (Ez azért is meglepő, mert már 1999 júliusában megjelent a Egészségügyi Közlönyben a módosításról szóló miniszteri rendelet - a szerk.). Csak a 2000. év utolsó negyedére számítottunk több kezelést - mondta a főosztályvezető. A főosztályvezető egyébként nem érti, miért nem fordult hozzájuk az érintett klinika, ahol felfüggesztették a kezeléseket, ugyanis egyedi elbírálással fedezni lehetett volna ezeket a kezeléseket.

Az Országos Koordináló Centrum kedden egyeztetett a többi klinikával, és kiderült: az a 17 beteg, akinek a kezelését már elkezdték, biztosan megkapják a megfelelő mennyiségű gyógyszert.

A főosztályvezető hozzátette: a jelenlegi 165 millió forintos keretet most 35 millióval, saját keretükből bővítik, de összesen 60 millió forintra számítanak még a költségvetésből ebben az évben.

Az Országos Onkológiai Intézet nőgyógyászati osztályán elmondták: a kezeléshez használt készítmény szabadalmi védettsége egy év múlva lejár. Ez azt jelenti, hogy piacra kerülhetnek olyan generikumok, azaz "másolatok", amelyek jóval olcsóbbak.

Borvendég János, az Országos Gyógyszerészeti Intézet igazgatóhelyettese úgy véli: egyáltalán nem olyan kimagasló a szóban forgó készítmény eredménye a petefészek-daganatok kezelésében, így a szabadalmi védettsége sem annyira erős.

- Sorra kopogtatnak a gyártók, hogy hasonló kombinációkat törzskönyveztessenek, így várható, hogy egy éven belül több olcsóbb termék kerül a piacra - mondta az igazgatóhelyettes.

Túrzó László professzor, a szegedi onkológiai centrum vezetője elmondta: a kialakult helyzet rontja a betegek esélyegyenlőségét. Náluk augusztus végéig tartott ki a kezelésre szánt keret, azonban három betegük megkezdett kezelését így is befejezik. A professzor azt várja a mai, OEP-nél megtartott értekezlettől, hogy megoldást találnak az anyagi források előteremtésére. A professzor szerint a kérdéses kemoterápiás kúra első vonalbeli kezeléssé minősítése előtt az illetékeseknek tájékozódniuk kellett volna a kezelést igénybe vevők számának várható növekedéséről és meg kellett volna teremteni a pénzügyi feltételeket.

A szert gyártó Aventis Pharma Kft. és a Pharmavit Rt. illetékesei elmondták: gyógyszer van elegendő, ellátási probléma nem nehezítheti a gyógyulni akarók helyzetét.

Az Egészségügyi Minisztériumban elmondták: a tárca már augusztus elején elküldte a Pénzügyminisztériumnak a hatóanyaglistáról szóló javaslatát, amelyen a taxol is szerepel. Ha a két tárca végre elfogadja a listát, a taxol központosított beszerzéssel juthat el a klinikákhoz lényegesen olcsóbban, így több beteg kezeléséhez használhatják majd a készítményt. A most kirobbant botrány után Gógl Árpád miniszter "mozgósította" a két tárca illetékeseit, minél előbb készüljön végre rendelet a javaslat alapján.

Idén eddig 150-160 petefészek-daganatos beteget kezeltek taxollal, év végéig számuk elérheti a 200-210-et. Évente 580-590 nő hal meg ebben a betegségben, s mintegy 800-1000 új megbetegedést regisztrálnak, de ezeknek a betegeknek csak a töredéke kaphatja a taxolt. A szakma megosztott a készítmény eredményessége kérdésében. Bár legtöbben tényként kezelik: a taxol alkalmazásával 12-14 százalékkal jobb eredményt lehet elérni, mint a korábban alkalmazott egyéb készítményekkel. Míg a platinalapú gyógyszer 60-70 százalékos eséllyel átlagosan egy évvel hosszabbítja meg a nők életét, a taxollal 70-80 százalékra nő ez a lehetőség, esetenként 35 hónappal is tovább élhet a kezelt páciens.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 10.)